Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Sadece bazıları zaman alır

+1 oy
Kategori: Güzel Sözler § Mustafa Şentop

Bugün Marmara Üniversitesi'nde Yolsuzluk iddialarını yalanlayan Rektörlük duyususu üzerine Ak Parti istanbul Milletvekili Mustafa Şentop tarafından yapılmış olan açıklamanın son cümlesidir.

Redhack'ın YÖK'ün veritabanını hack'leyerek yayınladığı belgeler arasında, Marmara Üniversitesi hakkında yazdığı soruşturma talebi yer alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop; konu ile ilgili açıklama yaptı. Şentop, "Bir milletvekili olarak, akademisyen dostlarımın ve öğrencilerimin bana ilettiği şikayetleri ve usulsüzlük iddialarını dile getirdim" dedi.

"YÖK'E BİLDİRMEK BENİM İÇİN BİR SORUMLULUK"

Marmara Üniversitesi hakkındaki soruşturma talebini öğrenci ve akademisyenlerden gelen şikayetler doğrultusunda hazırladığını ifade eden Mustafa Şentop, "Ben 18 yıl Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptım. 2011 seçimleriyle de parlamentoya girdim. Marmara Üniversitesi'nde, genel olarak da akademik camiada dostum çok. Elbette bir milletvekili olarak, akademisyen dostlarımın ve öğrencilerimin bana ilettiği şikayetleri ve usulsüzlük iddialarını ilgili makamlara ve YÖK'e bildirmek benim için bir sorumluluk. Ben de bu bağlamda, Marmara Üniversitesi Rektörlüğüne yönelik sıkça dile getirilen şikayetleri ve usulsüzlük iddialarını YÖK'e soruşturulmaları talebiyle bildirdim. Bu yazım, Marmara Üniversitesinde iyiden iyiye yaygınlık kazanmış memnuniyetsizliğin ve şikayetlerin soruşturulması talebinden ibarettir" dedi.

"SADECE ALINACAK KİŞİNİN ADINI YAZMAMIŞLAR"

Mustafa Şentop, "Öyle talihsiz bir açıklama yapmışlar ki, 18 yıl emek verdiğim ve sahiden de seçkin bir kadronun yükseltmeye çalıştığı Marmara Üniversitesi adına üzüldüm. Cevap niyetine bazı açıklamalarda bulunmuşlar. Lakin gerçekleri örtmüşler. Mesela personel alımı konusunda söyledikleri ne yazık ki gerçeklerle bağdaşmıyor. Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, 16 Mayıs 2012'de akademik personel alım ilanı vermiş. Ama öyle tanımlamalar yapmış ki, sadece alınacak kişinin adını yazmamış. Tam anlamıyla adrese teslim. Bu durum, ne akademik ahlakla ne de bilimsel rekabetle bağdaşır. Yeni Türk Edebiyatı profesörü alımı için verilen ilanda, Boğazlar ve Adalar konusunda çalışma yapma şartı koşulmuş. Yine Sosyoloji doçenti alımında ise, Alevi-Sünni evlilikleri ile ilgili çalışması bulunan kişi tanımlanmış. Bir üniversite bu kadar gayrı ciddi, bu kadar bilimden uzak hareket edemez" diye konuştu.

"ÖĞRENCİLERİN BİLGİLERİ BİR BANKAYLA PAYLAŞILMIŞ"

Üniversite yönetiminin, öğrenci bilgilerini rızaları olmadan bir bankayla paylaştığını da iddia eden Şentop, "Mesela Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, YÖK'ün aksi yönde kararı olmasına rağmen yüksek lisans yapmak için başvuran adaylardan başvuru ücreti almış. Ardından, bu ücretleri iade etmek zorunda kaldılar. Fakat başvuru ücretinin iadesini talep edenlere ödendi bu para. Bir üniversite yönetiminin YÖK kararına rağmen böyle ücret alması büyük bir ciddiyetsizlik. Bir başka önemli konu ise öğrenci bilgilerinin bir bankayla* paylaşılması. Üniversite yönetimleri; öğrenci bilgilerini, o öğrencilerin bilgisi ve rızası dışında ticari kurumlarla paylaşamaz. İşin vahim tarafı, öğrenci kimliğinin* de bir banka kartı olması suretiyle, öğrencilerin o bankaya mecbur edilmesi" şeklinde konuştu.

"O İLANI İPTAL ETMEK ZORUNDA KALDILAR"

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklama ile ilgili olarak ise şunları söyledi: "YÖK'e ilettiğim şikayetlerle ilgili olarak asılsız deniyor. Oysa, asılsız dedikleri iddialardan birisi de bahsettiğim personel alım ilanındaki kişiye özel tavırdı. Ve bu ilanı iptal etmek zorunda kaldılar. Asılsız dedikleri iddia, onları bir usulsüzlüğü yapmaktan alıkoyuyorsa, o iddia asılsız değildir. Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Sadece bazıları zaman alır."*

kaynak: http://goo.gl/NHgrs

 

  

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...