Jack Goody kimdir? Yazılı kültür ve eleştirel akıl, din, geleneksel toplum-modern toplum hakkındaki düşünceleri nelerdir?

0 oy
Kategori: Bilimsel ve Sanatsal Kaynak, Metin, ve Fikirler § Jack Goody
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Sözlü (yani geleneksel) toplumların üyeleri, örneğin maddenin doğası ya da insanın Tanrıyla ilişkisi üzerine şüpheci bir düşünce hattı oluşturmakta zorluk çekiyorlarsa bunun nedeni basitçe, sürekli bir eleştirel geleneğin bulunma olasılığının azlığındandır.

Çünkü şüpheci düşünceler kaydedilmedikçe, zaman ve uzam içinde aktarılmadıkça, insanın özel olarak aynı zamanda da icra sırasında bunları düşünmesi sağlanmadıkça bunun oluşması olanaksızdır. Birçok durumda karşılaştırılması gereken ‘geleneksel’ ve ‘modern’ değil, ‘sözlü’ ve ‘yazılı’ olandır...

Kitaplar ve kütüphaneler bireye ister betimleyici ister ütopyacı taslaklar halinde olsun, farklı kültürler ve dönemler hakkında bilgi alma olanağı sunar... Daha çok alternatiflerin sunulma biçimi, insanların farklılıklarının farkında olmasını sağlar, çelişkileri düşünümeye zorlar, tartışmanın ‘kuralları’ hakkında bilgili olmasını sağlar ve bu tür bir ‘mantık’ yürütmeye yöneltir. Ve biçim, yazım ya da yazılı tür tarafından belirlenir.

Jack Goody, Yaban aklın evcilleştirilmesi, Çev. Koray Değirmenci, Ankara: Dost Kitabevi Yayınları, 2001, s. 55-56

§ misafir yorumlandı
o zaman dünyadan  adelet istiyorum ! taklit edilmeyenin ayıplanmasını

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...