"aferim" mi "aferin" mi (tdk) nasıl yazılır? Doğru yazılışı hangisidir?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi
  • Hemen yola çıktık ama, içimde bir huzursuzluk vardı, çünkü bir şeyler yarım, tamamlanmamış ayrılmıştım kentten. Annem karşıladı memlekette, "aferin oğlum, tam zamanında geldin" dediğinde bile aklım hala dündeydi.
  • Fabrikada işçilerin icat ettiği yöntemle işveren yüklü miktarda kara geçmişti, ama çalışanlarına kuru bir "aferin" demeyi bile çok görmüştü.
  • Dostum, bize aferin maferin demesin zaten patron, bizler ne evladıyız onun, ne hizmetçisi, ne de köpeği! Bizler işçiyiz, işimizi düzgünce, namusluca yaparız o kadar. Kimsenin ne aferinine ne de cebimize bayram harçlığı gibi tıkıştıracağı harçlığa ihtiyacımız var.
  • Eskiden öğrencilere yıl sonu mükafatı olarak "teşekkürname", "taktirname" verilmez, aynı ayarda bir "aferim" verilirdi.
  • Benim anlamadığım, bunca yıldır okur yazarsın, önüne gelen haberin, kitabın, mektubun haddi hesabı yok, bunları hangi mantık, hangi inanç süzgecinden geçirip okudun ki ki zerre kadar etkilenip değişim geçirmemişsin şunca yıl? Hakikatten aferin sana; insanda biraz vicdan olsa, birazcık kendisini başkalarının yerine koyup düşünürdü.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...