"hamam böceği" mi yazılır "hamamböceği" mi? (tdk) Doğrusu nasıl yazılır?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

- Hangi familyanın hangi cins veya türünden olduğunu bilmediğim hamam böceği genellikle evlerde yaşadığı zannedilen bir böcektir, fakat bu yanlış bir bilgidir. Daha çok tropikal bölgelerde ve aklınıza bile getiremeyceğiniz bol bir çeşitlilikte türleri, alt türleri bulunan hamam böceği, aynı zamanda çok uzun bir süredir yeryüzünde bulunmaktadır.

- Bir belgeselde izlemiştim, sunucu aynı zamanda kendi üzerinde pek çok deney yapıyordu. Hamam böceği kaynayan bir mutfakta onlarla birlikte yemek yiyor, bir taraftan da hamam böceklerinin mutfaktaki en temiz şeyler olduğunu anlatıyordu.

- Hamam böcekleri, bir yerden başka bir yere gitmek istediklerinde, eğer ortam da uygunsa kanatlarını açıp uçabilen böceklerdir.

- Okulda kurduğumuz futbol takımına bir isim düşünürken, okulun en temiz, düzenli ve titiz çocuğundan bir öneri geldi. Saksıyı zorladığımız bir antrenman arasında "buldum!" dedi, "hamamböcekleri".

- Ben itiraz ettim hemen, hamam böceğinin Türkçesi fena duruyor, fakat Esperanto diliyle söylersek şık olur "Blatoz", sondaki "z" çoğul eki olarak İngilizce'den emanet fakat biraz köşeli "s" yaptım bir de ters çevirdim.

- Biz öyle konuşurken beden eğitim öğretmenimiz geldi. Aynı zamanda takımın çalıştırıcısıydı. "Kalkın hadi, tembelliği bırakın, deminden beri sizi izliyorum öğretmenler odasından burada serildiniz yatıyorsunuz hamam böcekleri sizi"

hamam böceği hamamböceği

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...