"antrenman" “antreman” "antireman" (TDK) nasıl yazılır. Doğru yazılışı nasıldır?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Doğru yazımı "antrenman" olan sözcük, İngilizce training'den gelir ve sporda hazırlanma, gelişme, geliştirme, güçlenme, bedensel ve ruhsal olarak güçlü bir yapıyı gerektiren spor etkinliklerine hazır hale gelmek için, belirli bir kural, düzen ve sistematik olarak yapılan egzersizlere verilen isimdir.

Eski Türçe'de antrenman'dan önce idman denilirdi antrenman sözcüğüne.

Antrenman sözcüğünün cümle içinde kullanım örnekleri:

- Gelecekte bir gün, antrenman için evden çıkmak zorunda kalmayacaksınız.

- Bugün antreman olduğu için halı saha maçını erteliyoruz.

- Fenerbahçe ve Galatasaraylı oyuncular, ortak antrenman yapmak için anlaşan teknik yöneticilerin kendilerine haber vermeyip sürpriz yapmalarına çok sevindiler. İki ezeli rakibin bırakın maçını, antrenmanı bile çok keyifliydi.

- Ne vakit bir antrenmanda, yüzmede ikinci gelirsem işte o an yüzmeyi bırakacağıma söz verdim kendi kendime

- Anadolu yakasındaydı kulüp, ben de antiremanda idim, benim cinayet saatinde tiyatroda olduğum düpedüz kuyruklu yalan!

- Fitness bir spor mudur Allah aşkına? Bu sporun bir antrenman standartları var mı, duydunuz mu böyle bir şey?

- Longwich köprüsü yakınlarında FC Zapatista'nın kullandığı Viva Mexico stadı büyük bir antrenman alanı olarak tesis edilmişti.

- Antrenman teknikleri hakkında söylenebilecek tek şey, fiziksel gereklilik olmasının ötesinde birçok atlet için aynı zamanda psikolojik bir ihtiyaca karşılık gelmesidir.

- Hem 100 metre gibi kısa mesafe hem de salon için uzun sayılabilecek 1500 metreden başlamak üzere koşuların antrenmanlarını burada yapmaya başlayacağız.

- Herkese ve önceden belirlenmiş olan amaçlara göre antrenman çizelgeleri birbirine taban tabana zıt içeriklere sahiptir.

- Antrenman turları, önce kıdemli sporcuların katılımıyla yapılmaya başlandı. Sabah bu nedenle ilk yarışmacılar halkın tanıdığı isimlerden oluşuyordu.

- San Remo yarışında daha farklı bir sonuç geldi; antrenman turlarının ilk ayağında Cuma günü Jack Wolfstein birinci gelmiştir.

- Bu türkü özellikle antrenmanlarda söylense de, beynelmilel ölçekte fena sayılmayacak bir başarıya vesile olmuştur.

- Furya, tesislere akın eden sporseverlere de sıçramış, onlar da izlemeye gelirken eşofmanlarını, şortlarını, koşu ayakkabılarını giyerek gelmeye başlamış, saha kenarında antrenmanları desteklemeye başlamışlardı.

 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...