"birçok" mu, "bir çok" mu yazılır? Doğrusu nasıl yazılır?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul

 

 

 

  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

- Bildiğim bir şey var. Birçok insan sigarayı bırakmak istemesine rağmen bırakamıyor. Çünkü önce yakın çevresindekilerin sigarayı nasıl bıraktıklarına bakıyor doğal olarak. Kendisine en yakın (ve kolay) bulduğu yöntemi deneyip, ilk defada sonuç alamayınca "bırakamadım" deyip devam ediyor içmeye.

- Pek sen nasıl bıraktın? Kullanılan birçok yöntemden birini kullandın herhalde?

- Hayır. Ben herkesin kullandığı yöntemlerden biri ile, fakat onu kendime uyarlayarak bıraktım. Kısaca anlatayım mı?

- Dinliyorum seni.

- Önce yarım pakete, sonra yedi-sekize sonra beşe en son ikiye indirdim günlük sigara hakkımı. Fazlasını içmedim. En son iki diyorum çünkü iki sayısına ulaşınca kimi günler bir, kimi günler iki fakat en güzeli kimi günler hiç içmiyordum. Sonra bir baktım araya günler girmeye başladı. Beş gün olmuş ben fark etmeden. Ama bu süreç tam bir yıl sürdü. Birçok arkadaşım "yapamazsın", "içersin" diye cesaretimi kırdığını bilmeden atıp tutsa da, altı yıldır içmiyorum sigara, bir daha başlamaya da niyetim yok.

Bana bir çok kez elindekilerin tümünü satmak istediğini söylemişti. Ben de ona birçoğunda şu yanıtı vermiştim: "Lütfen biraz daha sabret, bunların hepsi de çok kıymetli kitaplar, param olduğunda ederi ne ise o fiyata tümünü almak istiyorum."

bir çok  birçok

Erdal Erzincan söylüyor: Mevlam Birçok Dert Vermiş:

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...