"birdenbire" mi "birden bire" mi yazılır? Nasıl doğru yazılır?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Birdenbire, aniden, beklenmedik bir anda, hızlı bir biçimde meydana gelen eylemleri tarif eden bir sözcüktür.

Orhan Veli'den "Birdenbire" Şiiri, Müşfik Kenter'in Sesiyle:

Sözcüğün doğru kullanımına verilebilecek örnekler:

  • Bana birdenbire "sen de kim oluyorsun, birden bire karşıma çıkıp kimliğimi soruyorsun?" dedi.
  • Ben de bunun bir oyun olduğunu, kendisini oyuna fazla kaptırdığını hatırlattım. Birdenbire yumuşayıverdi, gidip çay demledi.
  • Yılana yaklaştıkça yılanın kafası yükselmeye, bir içeri bir dışarı gidip gelen dili daha da hızlı hareket etmeye başlamıştı ki, işte olan o sırada oldu; yılan birdenbire yay gibi yükselip ileri doğru atıldı.
  • Araba birdenbire durdu, yolcular pencerelere üşüştüler. Dışarıda jandarma yol kontrolü yapıyordu eğitilmiş köpeklerle.
  • Birden bire koridorda durdu, elindeki tepsiyi yere bıraktı, duvara yaslanıp ağır ağır kaykılarak yere yığıldı. Belli ki o da hastalığa yakalanmış, aniden kendini yerde bulmuştu.
  • Sınıfta birdenbire bir koku peydah oldu. Sanki bir gaz kaçağı vardı, ama bu bildiğimiz kokular gibi değil, daha ağır kimyasal bir eriyik kokusu gibiydi. Bu düşüncelerimde haksız sayılmazdım, çünkü biraz sonra birdenbire büyük bir patlamayla irkildi bütün sınıf. Ağlaşıp bağrışarak kaçışmaya başladı çocuklar. Kimya öğretmeni yine bir deney sırasında laboratuvarı havaya uçurmuş olmalıydı. 

birdenbire  birden bire

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...