"dilbilgisi" mi "dil bilgisi" mi yazılır? (tdk) Hangisi doğru yazılışı? Nasıl yazılır?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Sabah sabah aceleyle çıkarken dil bilgisi kitabımı evde unutmuşum.

Dil alanında yapılan çalışmaları birkaç başlıkta toplamak istesek, dilbilgisi alanı hangi alana dahil edilebilir?

Çocuğunuz mükemmel bir hafızaya sahip, derste anlattığım hiçbir şeyi unutmuyor. Fakat tek eksiği dil bilgisi, o konuda biraz sıkıntıları var. Bunun kaynağı da sanıyorum siz de beni onaylayacaksınız, evinizde neredeyse hiç kitap bulunmayışı. Evinizde öykü, şiir, roman okunuyor mu diye sormuyorum bakın, evinizde hiç kitap yok, bunu biliyorum oğlunuz aracılığıyla.

Sizler kitap okumaz, kitaba kıymet vermez, hatta evinize dahi sokmazsanız, çocuğunuzun geleceğinden endişe duymaya başlasanız iyi edersiniz. Ya da ona, neden okumadığını, okuması gerektiğini biraz da tehdide varacak biçimde anlatmanızın yarardan çok zarar getireceğini söyleyebilirim. En büyük zarar, insanın konuştuğu dil hakkında bir fikre sahip olmamasıdır.

İstediğiniz kadar eğitin, öğretin, hatta ezberletin, bu kuru bilgilerin ona sağlayacağı hiçbir şey yok, kendi dilinin bilgisi, dil bilgisi hakkında bir fikre sahip olmadıktan sonra, neye yarar? Çünkü hamurumuzdaki edebiyat iksirini el birliği ile yok ediyoruz. Onu popüler şarkılarla, filmlerle kısaca kitle iletişim araçlarının üzerimizdeki yıpratıcı, narkotik etkileriyle dindirmeye çalışıyoruz.

Son olarak dil bilgisinin o dili konuşarak, en çok da okuyarak edinilebileceğini söylemek istiyorum; çünkü hele ana dilimiz, başka kitaplardan ezberlenemeyecek kadar kuvvetli, zengin ve canlıdır.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...