"hazırgiyim" mi, "hazır giyim" mi yazılır? (tdk) Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğru?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Elbette ilk akla gelen, hazır giyimin "kentli" ve "modern" bir kültür olduğudur. Çünkü geleneksel kültürün üretim alanı olan taşrada değişim, hele giyim söz konusu olduğunda yavaş ilerlemektedir.

Tekstil sanayisi çok büyük bir gelişim gösterip, kentlere yerleşen ve formel iş alanlarında (fabrikalar, devlet daireleri, vd.) istihdam edilip "türdeş" bir insan modeli ortaya çıktıkça, giyim kuşam alışkanlıklarının da bibirbirine benzemeye başlayıp modalar yaratması kaçınılmazdı. İşte moda, bir standartlaşma ölçütü olarak hazır giyimi tetiklemiştir.

Bir diğeri ise geleneksel kıyafetlerle iş yapmanın zorluğu karşısında örneğin bir hazır giyim klasiği sayılan kot pantolonun icat edilmesidir. Neden iki yüz yıl önce değil de 19. yüzyıl? Neredeyse 18 saat çalışma süresince zor yıpranan, mucize bir kıyafettir kot pantolon. Aynı zamanda çalışma hayatının gereksinimleri kot pantolon örneğinde olduğu gibi örneğin kadınların da bol aksesuarlı, fırfırlı, dantelli, ekli, parçalı kıyafetler yerine daha sade kıyafetler tercih etmelerine yol açmıştır. Çünkü bir makine başında böyle bir kıyafetle çalışmak zor olduğu gibi, hayati tehlike de oluşturmaktadır. Kadınların çalışma yaşamına katılması, hazırgiyimi yaygın hale getirmiştir. Çünkü kentteki iş bölümü içinde, taşralardaki gibi kendi giysisini üreten insan modeli yerine hazırı tüketen bir insan modeli ortaya çıkmıştır. Bu işbölümü kategorisinde kalabalık kitlelere giyecek üretecek terzilere de yer yoktur. Bu nedenle hazır giyim, pek çok ekonomik, sosyal, siyasal nedenle tüm dünyaya yayılmış, git gide cinsiyetçi ayrımlar da ortadan kalkmaya başlamıştır.

Örneğin renk tercihlerinde pembe ve mor giyim ürünleri yalnızca kadınlara hitap etmemekte, pantolon ve gömlek herkes tarafından giyilmektedir. Çünkü hazır giyim endüstrisi, buna öncülük etmektedir yıllardır.

Hazır giyim sektörünü ayakta tutan, dışarıdan bakıldığında yapay gibi duran bir dinamik unsurdur: Moda.

Hazır giyim mağazaları şehrin merkezi bölgelerinde yoğunlaşmıştır.

hazırgiyim  hazır giyim

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...