"zaafiyet" mi "zafiyet" mi yazılır? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğru?

+1 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

 

zaafiyet  zafiyet

 

     Bombalı saldırıların ardından kamuoyu, güvenlik güçlerinin bir istihbarat ve denetim zafiyetinin bulunup bulunmadığı tartışmalarına odaklanmıştı.

 

§ misafir yorumlandı
§ yeniokul taşındı
kesinlikle yanlış bir kullanım. arapça Za a fe (Dad-Ayn-Fe) fiil kökünden gelen ve Türkçedeki Zaaf ile aynı yapıya sahip olan bu kelimenin tek a ile yani zafiyet şeklinde yazılmasının bilimsel hiçbir dayanağı yoktur.
§ misafir yorumlandı
TDK da zafiyet olarak geçiyor.Zaafiyeti kabul edemiyoruz.
§ yeniokul yorumlandı

Biz de TDK kullanımın veriyoruz, fakat bu durum TDK'nın doğru dediğini kabul ettiğimiz anlamına gelmez bu. Neden?

1. Vaat etmek örneğinde olduğu gibi, kimi zaman TDK'nın da dayanaksız ve örneğin bile açıklamadığı kimi durumlarda (vadetmek) diye ısrar ettiği görülüyor. Fakat İstiklal Marşı'nda da geçen "vaadetmek" Osmanlı Türkçesi ile yazıldığında -ki bu örneği internette bulabilirsiniz- "vaadettiği" olarak kullanıldığı görülüyor.

2. Sözcüğün kökü olan Za+a+fe harflerinden türeyen "zaif" sözcüğünde olduğu gibi, aradaki sesli harfin nereye gittiğini TDK açıklığa kavuşturmalı. Zaaf+iyet birleşiminde neden "a" kayboluyor?

3. Sözcüğün yazımı Ferit Devellioğlu sözlüğünde de Mustafa Nihat Özön sözlüğünde de "za'fiyyet" biçimindedir. Üstten kesme hızlı bir okumayla "zafiyyet"e neden olmaz, tam tersine a ile f arasında bir gırtlak uzatması olduğuna işaret eder. Fakat TDK bu kesme işaretini atıp arayı birleştirmiş her nasılsa.

4. Sözcüğün günümüz Türkçe kullanımı "zayıflık" "güçsüzlük" vd. sözcüklerdir, bunlar tercih edilebilir.

5. Dilde özellikle söyleyişte zamanla değişimler önce olur ve yazıyı da kendisine benzetir, ya da tersi de görülebilir. Bu durumda esas olan bir dil kuralları birliği/bütünlüğü ise yaygın olan kullanıma bakılması daha doğru olur.

6. Sonuç olarak zaafiyet ya da zafiyet, belki de za'fiyyet... Dili istediği gibi kullanmak, o dili ana dili olarak kullanan herkesin hakkıdır. Ama bu yeri gelir bir edebi metin olur, kimse bir şey söylemez, dilekçe olur kimse görmez, farketmez... Tıpkı "camisi" "camii" "cami-i" kullanımlarında olduğu gibi, insanın samimiyetle o sözcüğü kullanımı daha önemlidir, sonuçta insanların konuşarak ya da yazı ile anlaşmalarını sağlıyor ve anlamını tam olarak aktarabiliyorsa, gerisi laf-ı güzaftır.

§ misafir yorumlandı
Aynen zaaf- zaaf iyet

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...