"dersane" mi "dershane" mi yazılır? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğru?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

dersane   dershane

    Mezun olduğum yıl üniversite sınavını kazanamayınca, babam beni üniversite sınavlarına daha iyi hazırlanabilmem için bir dershaneye gönderdi. Elimden gelenin en iyisini yapıp, dershanenin bana sunduklarını iyi değerlendirdim ve istediğim bölüme girebildim.

- Bugünkü gazetelerde bir haber var: Anayasa Mahkemesi, hükümetin dershanelerin kapatılması yönündeki kararını oy çokluğu ile engellemiş. Böylece anayasal bir hak olan ve en az üç anayasa maddesini ihlal eden eğitim hakkının despotça engellenmesi yönündeki karar tarihe karışmış oldu. Dershaneler için zamanında uygulanması beklenen bu kararın, diğer hukuksuz işlemler için de geçerli olması en büyük dileğimizdir.

 

§ burcu yorumlandı
Postane, hastane gibi isimler "postahane, hastahane" değil de "postane, hastane" diye yazılıyor. Peki neden dershane "dersane" diye yazılmıyor?
§ yeniokul yorumlandı
Merhaba, sorunuz için teşekkür ederiz.

Dershane sözcüğü, tıpkı örnek verdiğiniz sözcükler gibi iki sözcüğün birleşmesiyle meydana gelmiş bileşik bir sözcüktür:

ders+hane, pasta+hane, yazı+hane, vd.

Dershane sözcüğünde, ilk sözcük bir sert sessiz olan "s" ile bitmiş gördüğünüz gibi.

Sizin verdiğiniz diğer örneklerde ise sesli harfler olan "a" ve "ı" ile bitmiş.

Her iki sözcük de Türkçe değil, bu nedenle Türkçe gramer kuralları aramıyoruz: "Ders" Arapça, "hane" Farsça sözcüklerdir.

Birleşik sözcükler meydana gelirken, dilimiz kendi doğal gelişim seyri içinde buna bir çözüm bulmuş, sert sessiz ile bitenlerde "h" harfi korunmuş, ünlü ile bitenlerde ise "ünsüz düşmesi" meydana gelerek "h" düşmüştür.

Buna başka örnekler de verebiliriz: Saraçhane, balıkhane, Kağıthane, meyhane, darphane, kumarhane, vb.

İlginiz için teşekkür ederiz.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...