“Azerbeycan” mı yazılır, "Azarbaycan" mı, “Azarbeycan” mı? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğru?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

 

Azerbeycan  Azarbaycan  Azarbeycan Azerbaycan

 

 Uçağımız Azerbaycan semalarına girdikten sonra içeride bir hareketlenme başladı. Yolculardan birkaç tanesinin gizli bir dille işaretleştiklerini gördüm. İçimden bir ses, biraz sonra uçakta havanın hayli ısınacağını söylüyordu.

Yerimde duramaz olmuştum. Bir şeyler beni hareket etmeye, müdahale etmeye zorluyordu. Heyecanımı yenemez olmuştum. Yerimden kalktım, tuvalete gideceğimi ima ederek yanımdaki hanımdan izin istedim. Okumaya daldığı romandan başını kaldırıp gülümsedi ve sakince bacaklarını yana çevirip geçmeme izin verdi.

Koridora çıkarken, birbiriyle işaretleştiklerini gördüğüm adamlara bakmamaya çalıştım, fakat gözlerim beni dinlemiyordu. Koridor kısmında oturan bir tanesiyle göz göze geldim. Daha doğrusu adam gözümün içine içine bakıyordu. Aman Allah'ım. Ben bunu bir yerlerden tanıyordum!? Yüzündeki belli belirsiz tebessüm biraz daha cesaret bulup bana gülümsedi.

Azerbaycan'a ilk kez gidiyordum ve başıma böyle tuhaf bir şey ilk kez geliyordu. Tuvaletin kapısına elimi uzattığımda arkamda bir ses duydum. "Hiç kimse yerinden kıpırdamasın! Bu uçak silahlı güçlerimiz tarafından kaçırılmıştır! Uçak Bakü'ye inmeyecek, İstanbul'a geri dönecektir!..."

Korktuğumu söyleyemem. Hatta bu anonstan sonraki sessizlik içimi ferahlattı diyebilirim. Fakat arkama hemen dönmedim, hosteslerden beni bekleyene elimi uzatıp silahımı aldım ve uçağın arka kısmını kontrol etmek için horozu çekip silahı yukarı kaldırarak, üzerime düşen görevi yerine getirmek üzere sırtımı tuvalet kapısına yasladım. Biraz önce bakıştığım arkadaşımla birbirimize gülümsedik ve kokpitten gelecek anonsa kulak kesildik. Tam bu sırada, uçağımız Azerbaycan hava sahasından ayrılmak üzere sağa yatıp dönüş yoluna girmeye başlamıştı bile...

Azerbaycan

 

§ misafir yorumlandı
Bu bilgilendirme yanlış olmuş. Doğrusu AZERBAYCAN

kaynak: http://www.tdk.gov.tr/
§ yeniokul yorumlandı
Katkınız için teşekkür ederiz. Yorumunuz sayesinde hatamızı düzelttik. Eksik olmayın.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...