“aslan” mı yazılır, “arslan” mı? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğru?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Safariye katılmak için Zimbabve'ye uçuyorum yarın sabaha karşı. Bildiğin gibi artık safarilerde aslan avlamak yok, elindeki fotoğraf makinesi ile iyi bir aslan fotoğrafı çekmeye çalışıyorsun. Bu yüzden safarinin yeni adı foto-safari oldu, aslanlar da kurtulmuş oldu.

Not: Türk lehçelerinden dilimize geçerken "r"si düşmüş olsa da, günümüzde her iki kullanımına rastlamak da mümkün. Türk Dil Kurumu doğru kullanım olarak "aslan"ı gösteriyor, fakat veritabanında "arslan" için daha kısa olmakla birlikte bir açıklama var ve son sözcükte "aslan" diyor. Bu durumda Türk Dil Kurumunun her iki kullanıma da yer verdiği, fakat "aslan"ı önerdiği söylenebilir.

"Ekmek aslanın ağzında" derler, şimdiki zamanda ekmek değil aslanın, değil kaplanın ejderhanın alev saçan ağzında; çekip al bakalım alabiliyorsan... Çalışmak zor bu devirde, senin gibi bir eli yağda, bir eli balda olanlar atıp tutar ancak "işçi tembeldir", yok "çalışan kazanır", efendim "fırsatları değerlendirmek lazım"; senin ne uyanık, ne fırsatçı, ne açgözlü olduğunu dünya alem biliyor. Kalıbına bakan seni sinemacı zanneder, ama gelen giden bütün hükümetlerle arayı iyi tutup nemalanıyorsun sen aslanım, sanat manat hikaye işte... 

Hakuna Matata! Aslan Kral:

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...