"muhafiyet" mi "muafiyet" mi yazılır? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğru

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi
  • Okulun ilk haftasında öğrenci işlerine giderek bir muafiyet dilekçesi vermelisiniz. Eğer bunu yapmazsanız daha önce okuyup başarılı olduğunuz bir sürü dersi yeniden okumak zorunda kalırsınız.
  • Serbest ticaret bölgelerinde işletmelere sağlanan muafiyet, vergi indirimini de kapsıyordu.
  • Ödenen para ülke ekonomisi için önemli bir kaynak oluştururken, iş gücü kaybının azalmasına olanak tanıyacak ve askerlik çağı geçmek üzere olan yaş grubundakilere askerlik görevinden muafiyet sağlayacak.
  • Sınavlarda elde edilen muafiyet, sizi yıl içinde pek çok irili ufaklı sınava girmekten kurtaracak, daha ne duruyorsunuz, yazın dilekçenizi!
  • Türkiye ile Rusya arasında imzalanmış bulunan vize muafiyeti anlaşması askıya alınmış durumda. Bu uygulama pek çok ticari etkinliği durma noktasına getireceği gibi, Rusya'da okuyan öğrencilerimiz açısından da büyük bir sıkıntı yaşanmasına neden olacaktır.
  • Biz bir an önce muhafiyet anlaşmasına geri dönülmesini, tek taraflı atılan köprülerin tekrar inşa edilmesini talep ediyoruz.
  • Boş ver, şu muafiyet takıntısından da kurtul, İstanbul Üniversitesinde aldığın "Eğitim Formasyonu" ile Marmara Üniversitesi'nde aldığın "Pedagojik Formasyon" arasında dağlar kadar fark far. İlkinde, alan dışından bir hocaya angarya olarak verdirtilen ve bütün öğrencilerin dersleri takip etmeden fotokopilere çalışıp, test usulü yapılan sınavda başarılı oldukları ders; ikincisinde tam anlamıyla bir eğitim fakültesi dahilinde hepsi de kendi alanında uzman, otorite hocalar tarafından hazırlanan bir program dahilinde Eğitim Yönetimi, Ölçme ve Değerlendirme ve Eğitim Psikolojisi gibi üç temel dersi alarak, sayısız uygulama yaparak alınan dersler var. Bunlar hiç birbirine denk olabilir mi? Ben muafiyeti düşünme derim, bak ben aldığım bu akademik formasyon (pedagojik formasyon) sayesinde daha kolay ve etkili, ölçümü de daha hassas sınav soruları hazırlayabiliyorum. Bu sayede değerlendirme kriteri olarak elimde daha hassas ve değerli bir veri oluyor sınav kağıdı.

muhafiyet   muafiyet


İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...