Film senaryosu nedir?

0 oy
Kategori: Senaryo nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Film senaryosu, bir öykü anlatım aracı olarak film dilinin anlatı biçimlerine uygun halde yeniden yazılmış, çekilecek olan filmin öyküsüdür. 

Film senaryosu, bir öyküye, ya da film için yazılmış bir öyküye dayanıyor olabilir. Her iki durumda da öncelikle bilinen, klasik bir öykü formatıyla yazılmış, genel hatlarıyla filmin konu, tema, kişi, yer ve zaman bileşenlerini içeren kısa bir versiyonu ile başlar.

Daha doğrusu tek cümlelik, "filmin ne hakkında olduğu" sorusunun yanıtının, öykünün klasik anlatım biçimine uydurularak "giriş, gelişme, sonuç" aşamalarının ve bu aşamaların en temel olaylarının, öne çıkan karakterlerinin ve onların eylemlerinin, yer ve zamanın anlatımından oluşmaktadır.

Bir sonraki aşamada bu kısa öykü daha da geliştirilir ve detaylı hale getirilir.

En son aşamada iki temel formattan birinde, ya da diğer bilinen formatlarda bu öykü, çekim sürecinde daha görünür, anlaşılır bir görselliğe dönüşebilir biçimde yazılır, ki bu teknik bir süreçtir artık.

Fakat her aşamada filmin kendine has anlatım biçimleri, sınırları ve zenginlikleri bu öyküye hakimdir.

Film senaryosu hiçbir aşamasında edebi -en azından klasik anlamda- bir metin değildir. Filmin öyküsü, çekim aşamalarında yazıdan görüntüye dönüşürken yönetmene, oyuncuya, sinematografa, yapımcıya, set amirine, ışıkçıya (ve burada anamayacağımız kadar çok film emektarına) kılavuzluk edecektir çünkü. Anlam kaymasından, metaforlardan, yan anlamlardan, çift anlamlardan uzak, açık, anlaşılır ve net olursa o kadar da iyidir, iş görür. Senaryo, film hayalinin gerçeğe dönüşmesine aracılık eder. Kullanışlılığı bir yönüyle, sette kendiliğinden gelişen kimi durumlardan etkilenir ve değişim geçirebilir. Fakat tümü "kendiliğinden" akan bir film, en azından "piyasanın koşullarına göre" yapılan "ticari" diyebileceğimiz filmler için başarısızlık riski taşır. Çünkü sette ilk başta iyi bir fikir gibi gelen ve trans halindeki çekim ekibi tarafından yaratıcılığın doruğu kabul edilebilecek sahnelere, sanat açısından öyle olabilirler belki, fakat genel izleyici açısından toptan "saçmalık" gözüyle bakılabilir.

Uzun metrajlı film, deneysel film, reklam filmi için olduğu kadar belgesel filmler için de senaryo yazılır.

"Senaryosuz film çekmek" ise bir maharet değildir.

 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...