Tretman nasıl yazılır?

0 oy
Kategori: Senaryo nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Tretman nedir? başlıklı yazıyı okumadıysanız, bir göz gezdirmenizde fayda var.

Tretmanın ne olduğunu öğrendiğimize göre, nasıl yazacağımızı da öğrenebiliriz. Fakat tüm bu bilgiler, size tretman yazdıramaz. Siz ancak tretman yazabilir, yazdıkça daha da iyi tretmanlar ve senaryolar yazabilirsiniz.

Adım adım tretman nasıl yazılır izleyelim.

1. Öncelikle bir sinopsise ihtiyacımız var, yani film öyküsüne. Filmin özeti diyebileceğimiz bu özet her şeyi değil ama en temel bilgileri içermelidir: a. Kahraman/Temel Karakterler, b. Olay/Çatışma, c. Zaman/Mekan d. Çözüm/Sonuç.

2. Birinci adımda bildiklerimiz olay örgümüzü kurmamıza yardım edecektir. Neden sonuç ilişkisi ile öyküyü ilerleten kurgu bizi başlangıçtan sona kadar öyküyü yazmaya, okumaya ve izlemeye yöneltecektir; çünkü dramatik yapının vazgeçilmez bileşenlerini ne eksik ne fazla oranda öykümüzü kurarken kullanırız.

3. Önce ana bölümler, sonra alt bölümler (sekans ve sahneler) belirir. Gerekliyse hayati öneme sahip diyaloglar ve ayrıntılar da tretmanda belirtilir.

4. Tretmanda zaman kipi geniş zamandır (-er/-ar). Bu bize kahramanımızın düşünce ve eylemlerini zaman ve mekana bağlı olarak ve dıştan izlememize olanak tanır.

5. Tretman bize bir sonraki senaryo aşamasında ortaya çıkabilecek kurgu ve mantık hatalarını, ihtiyaç duyulan detayları önceden gösterir ve yerli yerine yerleştirmemize olanak sağlar. Filmin son sahnesinde kahramanın uzanıp çekmeceden alacağı bıçak, daha ilk sahnelerde orada olduğunu bilmemiz gerekir, ki bunu tretmanda gösteririz. Ya da kahramanımızın eczaneye gidip almak isteyeceği ilacı o gün o saatte bulamayacağını yine tretmanda önceden gösteririz, aksi durumda senarist ilahi bir emirle paçayı hep rastlantılarla kurtarır, ya da zorluklar yine kötü şans eseri ortaya çıkar. Fakat senaryo insan tarafından yazılan bir "alın yazısı" gibidir ve hayatta karşılaşıp "bu kadar da olmaz" diyebileceğiniz hiçbir şey, en hafif hali ile bile senaryoda kabul görmez. Her şeyin tıkır tıkır önceki nedenlere bağlı sonuçlar olarak karşımıza çıkması gerekir, birden bire değil.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...