Bir web (internet) sitesi kurabilmek için ne kadar büyüklükte (kaç mb/gb) bir hosting alanına ihtiyaç vardır?

0 oy
Kategori: Bir web (internet) sitesi kurmak § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Kurulacak internet sitesinin hangi amaçla kurulduğunun önceden bilinmesi, kullanacağımız alanı da sınırlar. İnternet sitemiz kişisel tanıtım sitesi mi? Yoksa küçük veya orta ölçekli bir işletme için mi? Bir topluluk, forum, paylaşım sitesi mi kuruyoruz, yoksa seyahat izlenimlerimizi yazdığımız bir blog mu?

 

Öncelikle şunu bilmek gerek, ister günde on kişinin, isterse onbinlerce ziyaretçinin uğradığı bir web sitesi yapın, öncelikle basit düşünerek ve aceleyle koşturan değil tutarlı adımlarla işe girişmek gerek. Çünkü her iki yoğunuluğun da öncelikle bir planlama ve tasarım aşamasına, sonrasında bir uygulama aşamasına sahip olduğunu unutmamak gerek. Yani işin mutfağı diyebileceğimiz, yemeğin masaya, veya gösterinin sahneye gelmeden önce geçirdiği hazırlıklar gibi hazırlıklara ihtiyacımız var.

 

Reklamcıların, bir reklam tasarım sürecine girişmeden önce bildikleri iki şeyi bilerek işe başlayalım: 1. Ürünümüz ne? 2. Hedef kitlemiz kim?

 

"Ürün" seyahatlerinizden edindiğiniz izlenimleri, çektiğiniz fotoğrafları paylaşmak, sitenizi ziyaret edeceklere örneğin Prag'a gidecek olanlar için hayati öneme sahip bilgiler veren, ya da Afrika ülkelerine gideceklerin bavulunda mutlaka bulunması gerekenlerleri listeleyen bir site kuracaksanız, insanların sitenize neden gelebileceklerini de hesaplamanız gerek. Yani sizin için değil, ziyaretçileriniz için ilginç, yararlı ve güncel bilgilerle sitenizi donatmanız yerinde olacaktır.

 

Tüm bunlar, hosting firmalarının sunduğu temel paketlerle sağlanabilir. Bunlar, 50-100 mb ile başlayan fakat şu sıralar artmaya devam eden bir alan tercihi kategorisi meydana getiriyor. Size yakın gelen, güveninizi kazanan veya başka kullanıcı eş dost tavsiyeleriyle tercih ettiğiniz hosting (sunucu) hizmeti veren bir firma, size pek çok tercih sunacaktır. Bu tercihler içinde muhtemel ziyaretçileriniz (hedef kitleniz) için, elinizde sunmayı, göstermeyi planladığınız materyalleriniz (ürünleriniz) hangi boyutlara sahipse, o boyutları yani hem ziyaretçi trafiğini hem de site içeriğinin kaplayacağı alanı hesaplamanız yerinde olacaktır.

 

Bunun için de önceden ince hesaplar, kılı kırk yaran planlar yapmanıza gerek yok. Hosting firmanız, eğer profesyonel bir sunucu hizmeti sağlıyorsa, size birbirine yakın fakat bol çeşitte seçenekler sunacaktır. Bunlardan kendinize göre seçtiğiniz, fakat sonradan size yetmeyen bir hizmeti değiştirip, daha fazlasını veya daha azını seçmeniz mümkün olacaktır.

 

İster kalem kağıt, hesap makinesi ile hesaplayarak, ister hazır size uygun olduğunu düşündüğünüz bir paket satın alarak işe başlayın, ilk başta işinize yarayan alan, sonradan az veya fazla gelebilir. Bu durumda hosting firması ile görüşüp talebinizi ileterek daha az veya daha fazla büyüklükte bir sunucu hizmeti almak isteğinizi iletebilirsiniz.

 

Artık profesyonel hosting firmaları müşterilerine, eski hosting olanakları ve fiyatlarıyla karşılaştırılamayacak avantajlara sahip hosting paketleri, planları sunuyorlar. "Sınırsız" özelliğe sahip bu hosting hizmetleri daha uygun fiyata daha fazla sunucu alanı satın almanıza olanak tanıyor. Elbette bu "sınırsız" hosting hizmetinin bir sınırı var. Bu sınırlar geçilmeye başlandığında ise hosting firması sizden yeni ücretler talep edebilir. Sonradan tatsız deneyimler yaşamamak için, en iyisi işin başında satın aldığınız hosting hizmetinin tüm özelliklerini öğrenin. Bunu yaparak, sürpriz faturalarla karşılaşma bahtsızlığını da yaşamamış olursunuz.

 

Piyasa yerli ve yabancı pek çok hosting firması ile dolu olmasına rağmen, bunların büyük bir kısmı büyük hosting firmalarından kiralanmış, bir kısmı mesleki etik, veya ticari deneyime, müşteri memnuniyet ilkelerine yabancı şahıs şirketlerinden meydana geliyor. Bu hosting hizmetlerinin büyük bir kısmı dürüstçe hizmet vermesine rağmen, içlerinde az sayıda deneyimsiz, hatta yaptığı işin ne olduğunu bilmekten yoksun insanlar karşımıza çıkabiliyor. Bu nedenle, seçiminizi yaparken, mutlaka daha önce o hosting firmasıyla çalışmış birilerini bulmanızda fayda var. Çünk reklam ve tanıtımlar, muhteşem hosting paketleri, avantajlı planlar elbette önemli ve alışveriş kararlarımızı etkiliyor.

 

Ucuzluk, benim de bir ürünü satın alma aşamasında kararlarımı etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi, fakat her zaman değil. Çünkü bazen ucuzluk inanılmaz, hatta karşılaştırma yaptığınızda pahalı olana nispeten daha sağlam ve kullanışlı olmasına rağmen, bu türden mucizeler nadiren olduğu için pek de işe yaramıyor. Yani kulağa hoş gelen reklamların bir kısmı, vaat ettiği hizmetin küçük bir kısmını karşılıyor. Sonrası, telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabilir. Bu nedenle eski veya yeni olduğuna bakmadan, kurumsallaşmış, deneyimli ve donanımlı firmalarla çalışmakta fayda var. Çünkü zeten bir sürü emek ve zaman isteyen internet sitesi serüveniniz tuzluya patlayabilir.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...