Tanrı kompleksi nedir? "Soru, benim bir “Tanrı Kompleksim” var mı? Benim merak ettiğimse bu… avukatın, en iyi tıp okullarından birine kabul edilmek için lisedeyken birinin hangi notları almak zorunda olduğu hakkında herhangi bir fikre sahip olup olmadığı… >>

0 oy
Kategori: Film Monologları § Alec Baldwin
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

 

Soru,  benim bir “Tanrı Kompleksim” var mı? Benim merak ettiğimse bu… avukatın, en iyi tıp okullarından birine kabul edilmek için lisedeyken birinin hangi notları almak zorunda olduğu hakkında herhangi bir fikre sahip olup olmadığı… Ya da birinin bir cerrahi ekibini yönetebilmesi için ne derece yetenekli olmak zorunda olduğu hakkında belli belirsiz de olsa bir bilgiye sahip mi? Harvard Tıp’tan mezunum; kardiyotorasik tıp ve travma cerrahisi alanlarında kurul sertifikası sahibiyim, New England’da yedi ayrı tıbbi kurul beni takdirname ile ödüllendirdi, aynı zamanda beni asla ve asla deniz tutmaz. Ben sana sorayım, birisi bir Şapele gidip dizlerinin üstüne çökmüş, karısının düşük yapmaması, ya da kızının kan kaybından ölmemesi veya annesinin bir müdahale sonrası şoktan kaynaklanan akut sinirsel travmadan acı çekmemesi için Tanrı’ya dua ettiği sırada, kime dua ettiğini zannediyorsun? Şimdi git de İncilini oku, Dennis! Kilisene git, bakmışsın kaderin sana yıllık eşya piyangosunu kazandırmış. Fakat eğer Tanrı’yı arıyorsan o, 17 kasım günü 2 numaralı ameliyathanedeydi ve bil ki, ikinci tahmin olmak hiç de hoşuna gitmez. Bana Tanrı Kompleksim olup olmadığını mı soruyorsun? Sana bir şey söyleyeyim mi; ben, Tanrıyım!

Alec Baldwin, Nicole Kidman, Malice (1993), Yönetmen: Harold Becker

 

The question is, “Do I have a God complex?” Which makes me wonder if this…lawyer, has any idea as to the kind of grades one has to receive in college, to be accepted to a top medical school? Or if you have the vaguest clue about how talented someone must be to lead a surgical team? I have an M.D. from Harvard. I am board certified in cardiothoracic medicine and trauma surgery. I have been awarded citations from seven different medical boards in New England and I am never, ever sick at sea. So I ask you; when someone goes into that chapel and they fall on their knees and they pray to God that their wife doesn’t miscarry or that their daughter doesn’t bleed to death or that their mother doesn’t suffer acute neural trauma from postoperative shock, who do you think they’re praying to? Now you go ahead and read your bible-Dennis. And you go to your church and with any luck you might even win the annual raffle. But if you’re looking for God, he was in operating room number two, on November 17th, and he doesn’t like being second guessed. You ask me if I have a God complex? Let me tell you something: I am God.

 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...