Şişli Ekolojik (Organik, Bio) Ürünler Pazarı

0 oy
Kategori: Sözlük § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

 

Şişli-Bomonti'de kurulan, doğal yollarla ve kimyasal ilaçlar kullanılmadan, doğal yöntemlerle korunarak üretilmiş her türlü ürünü bulabileceğiniz pazardır.

Fiyatları bir şehir efsanesi olarak çok abartılmaktadır. Gelemeyenlerin büyük bir kısmının bahanesi zaman yokluğudur. Bir zamanlar normalin iki-iki buçuk katı olduğu doğrudur, şimdi bile bazı ürünlerin fiyatı üç katına bile çıkmaktadır. Örneğin daha eve gelmeden gevşeyip hoşafa dönen çilekleri 2 liraya değil 6-7 liraya alabilirsiniz, ama mevsiminde 4 liraya geriler. Ya da görüntüsü bomba gibi fakat ne kokusu, ne tadı olmayan domatesler süpermarkette 1 lira iken buradan 3-4 liraya alırsınız, ama domates yersiniz. Zaten kışın domatesin kurusu da aynı işi görüyor, hatta o daha da ucuza geliyor. Yazın her meyve sebze gibi burada da ürünlerde ucuzlama var, elbette ben domatesi 2,5 liradan daha ucuza alamadım, turşuluk almıştım bir iki kez.

Dikkat çekici olan, ekolojik tarımın devlet desteği de alarak yaygınlaşması, sertifikalandırma, üretim yöntem ve süreçlerinin git gide ucuzlamaya başlamasıyla fiyatlarda düşüş devam eğiliminin sürmesidir. Pek çok ürün kaleminde Migros
'taki fiyatlar ile pazar fiyatları arasında derin uçurumlar yoktur. Türkiye'nin neredeyse hiç bir pazarında yapamayacağınız bir şeyi size ayrıcalık olarak sunar; satın aldığınız ister bir kilo portakal, ister yarım kilo ceviz olsun, tek tek seçebilme şansına sahipsiniz bu pazarda. Hiçbir satıcı da size ters ters bakmaz. Ayrıca satın aldığınız ürünün gerçekten bir kilo mu, yoksa sekiz yüz gram mı olduğunu düşünmenize de gerek yok, çünkü mutlaka yüzde on-onbeş fazlasını alır, veya yuvarlak hesap yapılırken mutlaka eksiğini ödersiniz. Kimsenin çürük çarık yutturmaya niyeti olmadığı gibi, bundan elde edeceği kara da ihtiyacı yoktur. Bütün alışverişinizi yapmasanız da, ara sıra bir iki çeşit kış meyvesi alıp mandalina aslında nasıl kokarmış hatırlamayı, bazen bir iki kilo domates alıp yazın menemen yaparak hayatınızın en lezzetli menemenlerinden birini kendinize hediye etmeyi çok görmeyin. 

 

Şarküteri ürünlerinde de çok yavaş da olsa pazara giren üreticilerin ve onların üretim faaliyetlerindeki artışın bir sonucu olarak biraz düşüş gözlenmekle beraber, markette 4-5 liraya alacağınız tavuğu burada 20 liraya alırsınız. Fakat demin de söylediğim gibi, market tavuğu "ben o değilim" derken, buradan aldığınız tavuk örneğin bir tavuklu şehriye çorbası yapıp için, size çocukken içtiğiniz çorbaları anımsatacaktır. Ya da normalinin iki katına alabildiğiniz sucukla bir hafta sonu kendinize ziyafet çekin de, bir daha bu pazara gelmeyin.

Bir de yeni fark ettim, pazarın her iki yanına konumlanmış gözleme ve börek satan tezgahların sadık müşterileri arasında tebdil-i kıyafet gezen Kanuni Sultan Süleyman*, Kadı Ebussuud Efendi
** gibi pek çok iyi oyuncuya da rastlamak mümkün. 

______________

** Muhteşem Yüzyıl'dan Tuncel Kurtiz. Kaybettik ustayı, mekanı cennet olsun.

* Halit Ergenç

§ yeniokul yorumlandı

Ayrıca "ekolojik market" olarak bilinen tezgahta bulabileceğiniz nar ekşisi müthiştir. Nar ekşili sos değil, bildiğiniz nar ekşisidir.

 

Muzu ve kivisi harikadır. Gözlemeleri ve börekleri enfestir. El yapımı cezeryesini yemeye doyamazsınız.

 

Bir de bir köpek olan köpük vardır. Yıllardır pazara gelir ve bizden artan gözlemeleri yer durur. Anlayacağınız, gıdanın ve her türlü şeyin en kalitesini bulursunuz bu pazarda.

 

Denemeye değer.

 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...