"orda" mı, "orada" mı yazılır? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğru?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi
orda  orada
 
Henüz yola çıkmış, yanıma aldıklarımda bir eksik gedik var mı diye bakınıyordum ki, birden bire önüme atladı bir ağaçtan hışırtıyla:
 
-Nereye gidiyorsun böyle habersiz, selamsız sabahsız? Orda bulacak mısın aradığını?
 
Böyle sessizce gidişime bozulmuştu. Muhtemelen beni izliiyordu sabahtan beri.
 
-Eee... Yolcu yolunda gerek. Orada ya da burada... Ben buralı değilim biliyorsun. Gitmem, aramam, bulmam gereken şeyler var, ve ne yazık ki buna ömrüm yetmeyecek. Onun için daha hızlı olmalıyım. Lütfen önümden çekil.
 
-Orda seni bekleyen hiçbir şey yok. Anlamıyor musun? Kendi sonuna doğru koşuyorsun. Yürü git o zaman, nasihat dinleyecek yaşı çoktan geçmişsin sen...
 
-Eksik olma, yardımın için sana müteşekkirim. Ama orada beni ister koyu bir karanlık, ister pırıl pırıl bir aydınlık beklesin, bu benim kendi seçtiğim yolum, kal sağlıcakla.
 
-Güle güle öyleyse... Oraya varınca bari bir kart at postanenin birinden de, soluk aldığını bilelim...
 
-Atarım atmasına da, postane ne gezer çölün ortasında? Belki, kalmışsa benim şu tütsülerden, akşamüstü bir tane yakarım senin için. Mutlaka kokusu gelir burnuna...
 
 
Not: Meşhur şarkımızı, "ordaa bir köy var uzaktaa..." diye söylediğimize bakmayın. Bu, söyleyişten kaynaklanan bir özelliktir, a harfini yutar diğer a'lara ekleriz. Yazım sırasında "orda" mutlaka "orada"ya dönüşmelidir.
 
 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...