"abi" mi, "ağbi" mi, "ağabi" mi, "ağabey" mi yazılır? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Bir cumartesi günü, annem elimize parayı tutuşturmuş abimle beni yufka almaya yollamıştı.

Yolda dura oynaya giderken, yolumuza dilenci kılıklı, yaşlı mı yaşlı bir kadın çıktı. Ağbim hemen yolunu değiştirip karşı kaldırıma geçti. Ben ağabimin yaptığının aynısını yapmakla, durup kadına daha yakından bakmak arasında kararsız kaldım. 

Kadın yaklaştıkça kararsızlığım ve korkum artıyordu. Çünkü giyim kuşamı, masallarda anlatılan kötü niyetli yaşlı kadınlara, hatta cadılara benziyordu. Hansel ve Gretel, Uyuyan Güzel, Pamuk Prenses ve diğerlerinde anlatıldığı, resmedildiği gibiydi. Ağabeyim eliyle "gel gel" işaretti yaptı çabuk çabuk. Ama onu dinlemek yerine kadına daha yakından bakmak istedim. Kadın yaklaştı, yaklaştı, sonra elindeki uzun sopaya doğrulup bana "otobüs terminalleri nerede oğlum?" dedi. Ben de, "şu tarafta, biz de o tarafa gidiyoruz, istersen gir koluma seni götüreyim" dedim.

O sırada ağabeyim karşı kaldırımda öfkeden yerinde zıplıyor, bana el kol işaretleriyle heme oradan kaçmam gerektiğini söylemeye çalışıyordu. Yaşlı kadın "yok, istemez evladım ben kendim giderim, hem annen bekler seni, git yufkanı al" deyince, tüylerim diken diken oldu. İşte o an korktum, bir adım geri çekilip, "nereden biliyorsun annemin beni yufka almaya gönderdiğini?" dedim. Yaşlı kadın karşı kaldırıma geçmeye hazırlanırken dönüp gülümsedi ve "cumartesi günleri anneler, senin o avucunda sıktığın parayı çocuklarına verir, Cedit Mahallesi'ndeki yufkacıya gönderirler, oradan biliyorum. Ben de oğullarımı ağabey kardeş oraya yollardım. Şimdi uzakta yaşıyorlar, onları görmeye gidiyorum aslanım" dedi. 

Koşmaya başladım.

Ağlamamak için kendimi zor tutuyordum. Ağabeyim ise uzaktan ne olduğunu anlayamamış, karşı kaldırımdan bir yandan beni izliyor, bir yandan da dönüp dönüp yaşlı kadına bakıyordu.

abi  ağbi  ağabi  ağabey

§ erce yorumlandı
ağabey yazan köy çocuğudur
§ 01101011 yorumlandı
Kaldı mı o temiz yürekli, iyi niyetli köy çocuklarından? Hem "abi" yazan ya AVM çocuğudur, ya da hiç kitap okumamıştır. Duyduğu Türkçe ise, zanneder ki tek dildir. Türkçe sözcükler, bilinen efsanenin aksine tümü yazıldığı gibi okunan "mükemmel" sözcükler değildir. Fakat köy çocukları "Gassaray", "Ananecim" demez, "bakcam", "tşk." diye yazmaz. Zamanları vardır.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...