“sıcak kanlı” mı, “sıcakkanlı” mı yazılır? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğru?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

 

- Onu tanımadan karar vermemelisin. Bence sıcakkanlı, anlayışlı ve en önemlisi ölçülü bir yönetici. Bir kere iyi niyetli bir insan olmasa, gelmeden önce bir yolunu bulup, basit bir bahaneyle haber vermezdi. Böyle yaparak seni hazırlıksız yakalamak gibi bir amacının olmadığını göstermiş oldu.

- Sen öyle diyorsun da, "sıcakkanlı mıcakkanlı" adamın ofiste uturup konuştuğu, birlikte yemek yediği kimse yokmuş. Öyle koridorlarda dolanıp dururmuş baston yutmuş gibi.

- Ayıp ediyorsun bence. El alemin lafıyla sözüyle yola çıkarsan, o-hoo!... Bir kere adamcağız belinden rahatsız, öyle eğilip bükülmeden yürümesi gerek, aynı zamanda yönetici. Herkesle oturup kalkan, laf cambazlarının ağzında bakla ıslanmaz. Ama iyi bir yöneticinin en büyük özelliği nedir bilir misin? Ketum olmasıdır. Yoksa niyetler, planlar, girişimler daha eyleme geçmeden rüzgar olup uçar, gider. Unutmadan, yemeğini de evinden getirip beş dakikada yer bitirir, işine devam eder. Sen bakma o sizin ofisteki fal, dedikodu meraklısı gevezelere. Toplasan çarpsan iki saat çalışıyorlar işlerinin başında. Geri kalanı lak lak, gırgır şamata...

- Tamam. Acele etmeyeyim o zaman. Ben de yabani durmayıp daha sıcakkanlı davranırım, anlaşırsak bu departmanı uçururuz. Onun deneyimi, benim pratikliğim... Ne dersin?

- Bence şimdiden ortak oldunuz bile bu işte. Hayırlı uğurlu olsun. Bak gerçekten iyidir Aydın Bey. Sen gerçekten utanacaksın sabah işe gelirken söyleyip döktüklerinden emin ol.

- Aman dilerim öyle olur, utanırım da sonradan başım yanmaz. Bu devirde iş ortamında içtenliği sahici, çıkarcı olmayan ve sıcakkanlı bir insana rastlamak pek mümkün değil, bu sistem bizi kendine benzetti son birkaç kuşaktır, haberimiz yok.

sıcak kanlı   sıcakkanlı

 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...