“silahşör” mü yazılır “silahşor” mu? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi
§ yeniokul seçilmiş
 
En İyi İçerik

 

İki silahşor şerifin ofisinin önünde karşılaşıp silahlarını aldılar. Burası vahşi batıydı, tamam fakat şerif olacak o tescilli hırsız, yani devletin resmi görevlisi iki serserinin düellosunu organize ediyor, kalabalığın taşkınlığını dizginleyip düzenliyor, üstüne üstlük bir de hakemlik görevini icra ediyordu. Yardımcısı olacak o ipten kazıktan kurtulma ahmak ise, sanki birazdan bir horoz dövüşü başlayacakmış da, dövüş mekanının sahibiymiş gibi ellerini ovuşturarak dolanıyordu ortalıkta. Elinden gelse bilet bile satardı kasabalıya. Belki de el altından satmıştır. Kim bilir? Neyse bu kadar lakırdı yeter, nihayet silahşörler birbirlerine sırtlarını dönüp, ters yönlere doğru yürümeye başladılar. Nefesimizi tutup onları izlemeye başlamıştık. Başlamıştık, çünkü  silahşörlerden en az biri, bugün tahtalı köyü boylayacaktı.

 

§ yeniokul yorumlandı

Türk Dil Kurumu "silahşor" diyor, bir galat olarak "silahşör"dür; çünkü Osmanlı Türkçesi ile yazılışında şin+vav ile -şo ile yazılsa da, aynı zamanda Farsça bir son ek olarak, Farsça kuralına uysa da, Türk dilinde zamanla "silahşör" olduğunu ve böyle kullanıldığını eklemek gerek.

Aynı zamanda çoğul eki aldığında "silahşor">silahşorlar değil "silahşörler biçiminde söylenmektedir, Türkçe -çoğunlukla- söylendiği gibi yazılan, yazıldığı gibi de söylenen bir dildir.

Ek bir bilgi de Google aramalarında silahşör 216.000, "silahşor" ise 40.400 sonuç vermektedir. Bu kullanımı daha çok tercih edilmektedir. Dediğimiz gibi latin alfabesi ile bu bir sorun gibi ortaya çıkıyor, fakat Arap alfabesi ile yazıldığında ö-o farkı ortaya çıkmamaktadır.

TDK her zaman en doğrusunu bilir diyorsanız, "silahşor" "silahşorlar" yazın, fakat ben asla "silahşör" ve "silahşörler" demekten vazgeçmeyeceğim, çünkü Farsça ve Arapça kurallarıyla değil Türkçe kurallarıyla konuşup yazıyorum.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...