Türkiye’nin ilk 3 özel televizyon kanalı hangileridir? Türkiye'de kurulan ilk özel televizyon hangisidir?

0 oy
Kategori: ilk üç § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

 

Türkiye’de uzun süren devletin tek resmi televiziyon yayıncılığı anlayışı, ikinci Özal Hükümeti zamanında değiştirilerek, biraz da siyasi ve kişisel, ticari yakınlıklardan dolayı imtiyazlar tanınarak Uzan ailesine ilk özel televizyon yayını yapma izni verilmiştir.

Fakat ortada bu yayınlara yasal dayanak olabilecek bir düzenleme henüz bulunmadığı için, uzun bir dönem devlet eli ile korsan yayıncılık yapılmıştır. Türkiye'nin büyük bir kısmına dönemin iktidar partisi belediyelerince yerleştirilen çanak anten ve yansıtıcılar sayesinde bu yayınlar izlenmiştir. Yaklaşan seçimler nedeniyle böylesi bir hızla yayıncılığın kısmi serbestlik kazandığı düşünülebilir. Çünkü ilk özel televizyon olan Star 1'i izleyen Tele On, özellikle iktidar partisinin devlet ve özel televizyonlar üzerindeki tekelini kırmak, yaklaşan seçimlerde muhalefetin de sesini duyurabilmesini sağlamak amacıyla kurulmuş, seçimlerden hemen sonra da yayınlarını sonlandırmıştır.

O günlerden bir tanıtım:

İlk özel televizyonların başına gelen korsan yayıncılık durumu, daha sonra ilk özel radyoların da başına gelecektir. Bkz. Türkiye'nin ilk özel radyoları >>

 

İşte Türkiye'de kurulan ilk 3 özel televizyon kanalı:

 

1. Magic Box (Star 1), 1987 (Uydu), (Star 1, 1990, Karasal)

2. Tele On, 1992

3. Show TV, 1992

 

Bu ilk 3 televizyon kanalını tarihsel sıra ile izleyen diğer kanallar:

 

4. HBB (1992)

5. Kanal 6 (1992)

6. Flash (1992)

7. Samanyolu,

8. Cine 5,

9. Kanal D (1993)

10. ATV (1994)

 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...