"bakcam" mı "bakıcam" mı "bakacağım" mı yazılır? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

bakcam  bakıcam  bakacağım

 

Bizim saftirik kapıdaki görevliye gidip "ben bir arkadaşımı bakcam sonra hemen çıkçam" dedi. Adam gülümsedi. "Bakcam denmez bakıcağım denir evladım, hem senin yaşın kaç bakayım?" Bu söz bizimkinin cesaretini, gurunu murunu yerle bir etmişti. Ama tam o sırada karanlığın içinden bir ses "ne 'bakcam' denir, ne de 'bakıcam', ikisi de yanlış..."

Hepimiz sesin geldiği yöne bakarken, karanlığın içinden önce sıfır traşlı, ışıl ışıl bir kelle çıktı. Sonra boyu toplasan çarpsan bir altmış, göbekli, gülen gözlerinin akı kısılmaktan görünmeyen sevimli bir adam. "Bakacağım denir efendiler, tamam konuşurken 'bakcam çıkcam' gibi çıkar ağızdan belki, ama yazarken, 'bakacağım' denir, anlaştık mı? 

Sonra bizi barın içine doğru kışkışlar gibi bir hareketle yönlendirip "haydi bakalım, bakacağınızı bakın da çıkın öyleyse, ama çıkacağınız zamanı da unutmayın. İçerisi karanlık, ama benim gözlerim karanlıka daha iyi görüyor" dedi. O gün bu gündür unutmam, o karanlıkta tuhaf bir biçimde zuhur eden, yazım kılavuzu gibi adamı.

 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...