"içerde" mi "içeride" mi, "dışarda" mı "dışarıda" mı, "yukarda" mı "yukarıda" mı, "aşağda" mı "aşaada" mı "aşşaa" mı "aşağıda" mı yazılır? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

içerde  içeride

dışarda  dışarıda

yukarda  yukarıda

aşağda  aşaada  aşşaada  aşağıda

Neden böyle?

Konuşma dilinde bazı sözcüklerde, ikinci ünlü, aldığı ekten dolayı düşer. Fakat bu farklılaşmanın nedeni "ünlü düşmesi" dediğimiz kuralla karıştırılmamalıdır. (Bkz. Ünlü Düşmesi)

İşte Türkçe'nin de konuşulduğu gibi yazılmadığı, "dünyanın tek tamamı konuşulduğu gibi yazılan sözcüklerden oluşan tek dili" olduğu efsanesini çürüten örnek yazım yanlışları. Dilimizin neredeyse yazıldığı gibi okunduğu doğru. Ama bu yine de, Türk dilinin dünyanın en güzel dillerinden biri olduğu gerçeğini hafifletmez. Çünkü konuşulan, yazılan, "düşünen" her dil gibi, Türkçe de güzeldir. Hem de sözcük sayısının çokluğuna, gramer kitaplarının kalınlığına, yeryüzünde o dili konuşan insan sayısına bağlı kalmaksızın. 

Örnek:

Onu aramadığım yer kalmamıştı; ne içeride ne de dışarıda, ne yukarıda ne aşağıda bakmadığım kuytu, oyuk, girinti, çıkıntı, kutu, torba, bohça, sepet, terek, ceket, cep, cepken, tencere, demlik, şapka altı, dolap üstü, avuç içi, kuytu köşe yoktu ki en az iki kez bakmamış olayım.

 

 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...