"Mobil Dostu Site" ne demektir? Google "Mobil Uyumluluk Testi" ne demektir? Neden önemlidir?

0 oy
Kategori: Google § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

İnternet sitelerinin ziyaretçi trafiği önemli ölçüde Google tarafından sağlanıyor. Google arama sonuçlarında listelenen sayfa başlık ve linkleri (url) bir internet sitesinin öncelikli olarak ziyaret edilmesini sağlayabildiği gibi, arama sonuçları listesinden alt sıralara ya da sayfalara yerleşerek "görünmez" olabiliyor.

Google zaten aşikar olan mobil trafiğe daha fazla önem veriyor. Bunu zaten eğitim programlarında ve blogunda, uygulama, destek sayfalarında ve videolarında açıklıyordu. Google, artık bir internet sitesinin "mobil dostu" olup olmadığının büyük önem taşıdığını ve arama sonuçlarında "mobil uyumluluğu" geçerli olan internet sitelerinin daha fazla "dikkate alınacağını" önemseneceğini duyurdu. (Bu linki tıklayarak konuyla ilgili Google Productforums sayfalarında yazan, uzman Murat Yatağan'ın yazısını mutlaka okuyun.)

Mobil Dostu Site Ne Demektir?

Mobil Dostu site, tasarım açısından akıllı cihazlar tarafından görüntülenen web sayfalarının, bu cihazların erişim standartlarına (sayfa yapısı, font, renk, yerleşim, vd.) uyumluluğu, özetlemek gerekirse o sitenin mobil ziyaretçilerine sorunsuz kullanım kolaylığı sunup sunamadığı anlamına geliyor. Bir internet sitesinin mobil cihazlarla görüntülendiğinde yerli yerinde bir sayfa yapısına, okunabilen fontlara, diğerleriyle karıştırılmayan buton ve linklere sahip olup olmaması en büyük etken. Google Web Site Yönetici Araçlarında da listelenen bu ölçütlere göre bir internet sitesinin ya da sayfasının "mobil dostu" olup olmadığını anlamak artık çok kolay. Google artık web site yönetim araçlarında (webmaster tools) bir aracı kullanıma sunmuş bulunuyor: Mobil Uyumluluk Testi (Mobile-Friendly Test)

Mobil Uyumluluk Testi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Mobil Uyumluluk testi sayesinde bir web sitesinin mobil uyumluluğunu hemen ölçebiliyoruz. Açılan sayfada web sitesinin uyumlu olup olmadığı bilgisi verildiği gibi, hangi açılardan uyumsuzluklar saptandığı ve bu uyumsuzlukların nasıl giderileceğine dair bilgiler ve yönlendirmeler de sunuluyor. Örneğin bunların başında mutlaka okunması gereken "Web Yöneticisi Mobil Site Kılavuzu" (Webmasters Mobile Guide) geliyor.

Bir diğer önemli yönlendirme ise, test sonucunda listelenen hataların nasıl giderilebileceği, web sitesinin nasıl daha iyi hale getirilebileceğine dair bilgilerin bulunduğu "Engellenen Javascript, CSS ve resim dosyaları" sayfası.

"Mobil Uyumluluk", "Mobil Dostu Site" neden önemli? Neden mobil uyumluluk olumlu bir özellik olarak ortaya çıkıyor?
Elbette bir sitenin mobil dostu olup olmaması öncelikle o sitenin kullanıcı ve misafirlerine sunduğu içeriğin kullanıcı dostu bir tasarımla sunulup sunulmadığı anahtarına dayanıyor. Bu noktadan başlayarak düşünmeye başlarsak, zincirleme olarak neden bir içeriğin paydaşı (o içeriği paylaşan ve yarar sağlayan tüm tarafları) olarak, internet sitesini hazırlayan ve içeriği paylaşan, arama sonuçlarında bu içeriği listeleyen, bu içeriği arayan ve arayıp ulaştığından emin olduğunda onu okuyarak, izleyip dinleyerek, ya da kendi bilgisayarına indirerek kullanan taraflardan oluşuyor. Buna site ziyaretçi trafiğinin içeriğine eklenen reklam ve tanıtım içerik birimlerini de eklediğimizde Google bir reklamveren temsilcisi ve uygulayıcısı olarak "temiz" ve kullanışlı bir medya sağlamış oluyor. Kullanıcıların zorlanmadan, kendilerini rahat hissettikleri bir ortamda, aradıklarını kolayca bulabildikleri, kullanım kolaylığı ve rahatlığına sahip internet siteleri standardı, bir bütün olarak interneti daha "yaşanılır" bir hale getiriyor. Çünkü az ya da çok, ama gelecekte hayatımızın büyük bir kısmını hep içerecek biçimde internet, bizim sanal değil, gerçek yaşama alanımız. Google ise varlığını sürdürdüğü ölçüde bu yaşama alanının baş aktörlerinden biri olarak rolünü oynayacak. Getirdiği standartlarla, siber uzayın tüm paydaşlarına yarar sağlayan bir boyuta dönüşmesini sağlayacak.

Ne Yapmalı? Nasıl Yapmalı?

Elbette eğer Wordpress tabanlı bir internet sitesi kullanıyorsanız esnek (responsive) tasarıma sahip bir internet sitesine geçiş yaparak internet sitenizi mobil dostu bir siteye birkaç kısa işlemle dönüştürebilirsiniz. Fakat tüm içerik yönetim sistemleri ve scriptler bu kolay uyumlu hale getirme şansına sahip değil. Daha fazla maddi sermaye ve zaman gerektiren bir dizi işlemle web ve arayüz tasarımı süreçleriyle uyumlu hale getirebilirsiniz.

Mobil dostu ölçütlerle yeniden tasarlanan bir sitenin, diğer optimizasyon ölçütleri kadar, belki onların da üstüne çıkan bir güç edindiğini görüyoruz. Sonuçlara olumlu yansıyan bir değişim, mobil uyumluluk standartlarıyla dönüştürülen bir sitenin ziyaretçi sayısının arttığını, aranan sözcük ve sözcük gruplarının Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda gösterim edinmeye başladığı bir gerçek. Bu da elbette bir web sitesinin ziyaretçi trafiğini artıran, böylece sonuçları pek çok farklı birimde hissedilen olumlu ve tecrübeyle sabit gelişmeler sağlıyor.

Google Analytics ve Web Site Yönetici Araçları sayfalarından da izlediğimiz gibi, mobil kullanıcı trafiği, belki de öngörülenden çok daha hızlı artış göstermiş bulunuyor. Eski, kullanışlı ve kaliteli internet sitelerinin, zengin içeriklerine rağmen tasarımda geri kalmaları yalnızca o siteler ve ziyaretçileri için değil, önemli bir paydaş olan Google için de bir risk oluşturuyor. Bu dönüşümün sağlanmaması durumunda, yeni internet teknolojileriyle kurulup yönetilen, içerik açısından zayıf, fakat tasarım ve optimizasyon açısından daha güçlü yeni web siteleri, sonuç olarak böyle olması arzu edilmese de, öncelik kazanmış oluyor.

Not: >> Konuyla ilgili "Web Siteniz Mobil Kullanılabilirlik Açısından Yeterli mi?" balıklı blog yazımızı da okuyunuz. >>

 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...