Bir internet sitesinde spam, istenmeyen, kötü niyetli yorumlar (spam mesajlar) nasıl engellenir?

0 oy
Kategori: Bir web (internet) sitesini yönetmek ve geliştirmek § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

1. Captcha Doğrulaması: Alacağınız bir uygulama anahtarı (API Key) ile sitenize kayıt, oturum açma, e-posta gönderme, dahili iletişim kurma, içerik ekleme ve yorum yapma aşamalarında devreye giren bir arayüz sunan ve her defasında benzersiz görüntülü kodlar üreten CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) iyi bir çözüm sunar ve bütün sorunlarınızı giderir. Buradan daha fazla bilgi edinebilir ve sitenize nasıl ekleyebileceğinizi yönlendirmeler sayesinde öğrenebilirsiniz.

Doğrulama istenen arayüzden öteye istenmeyen data girişlerini kesin olarak çözer. Rastgele üretilen CAPTCHA kodlarını üreten ücretli ve ücretsiz olan pek çok versiyon bulunuyor. Kimisi görüntüdeki rakam ve harflerden oluşan kombinasyonu hemen yakındaki bir kutucuğa girmenizi istiyor. Basit toplama çıkarma işlemi soranlar da var, dijital puzzle gibi eksik bir parçayı bir yerden alıp bir yere yerleştirmenizi isteyenler de. Fakat en bilinen ve ücretsiz olan yukarıda linkini verdiğimiz captcha.net tarafından sunulan versiyonudur.

2. Anti-Spam Eklenti ve Modüller: Pek çok içerik yönetim sistemi (CMS) anti-spam modüller, eklentiler geliştirmiş durumda. Bunları destek sayfalarında detaylı olarak bulabilir ve sizin işinize en yarayanı kurup, deneyip kullanabilirsiniz.

3. Kısmi ya da tam IP engelleme: Web sitenizde istenmeyen, zararlı etkinliklerde bulunan IP adreslerini saptayıp, bunları bir "havuzda" toplayabilirsiniz. Bunu, IP adresinin tamamını ya da bir kısmını (ülke kısıtlaması) olarak kullanabilirsiniz. IP engelleme işlemi pek çok hazır site scripti (forumlar, portallar, içerik yönetim sistemleri, vd.) kullanıcılarına sunuyor. Fakat bir kısmında bu özellik bulunmuyor. Bu durumda hosting hizmeti aldığınız firmanın sunduğu örneğin CPanel üzerinde seçtiğiniz siteye IP engeli koyarak engelleyebilirsiniz. CPanel aynı zamanda sitenizin içeriğinde bulunan görsel dosyaların da başka siteler tarafından link alınarak kullanılmasını, böylece sitenizin kaynaklarını sömürmesini engelleyici araçları da barındırıyor.

4. Editör Onayı: Yapılan yorumlar ve eklenen içerikler sorumlu bir yönetici, editör tarafından gözden geçirilip onaylandıktan, hatta düzenlendikten sonra yayınlanabilir. Böylece aynı zamanda web sitesinin spam dışında yazım yanlışları, küfür, hakaret ya da ilgisiz içerikle dolup taşması da önlenebilir. Fakat bu yöntem de, günlük ziyaretçi sayısı düşük, kullanıcı ve ziyaretçilerin etkileşiminin zayıf olduğu "yavaş" sayılabilecek ortamlar için uygun olabilir. Günlük milyonlarca ziyaretçisi, her saat başında binlerce yorum ve mesaj paylaşılan bir internet sitesinin, örneğin Hürriyet Gazetesi gibi bir haber sitesinin bunu yapabilmesi mümkün müdür? Hürriyet gazetesi evet tam olarak bunu yapıyor. Yani haberlere yapılan kullanıcı yorumlarını bir editör onayından geçiriyor. Fakat etkileşim çok yüksek düzeyde olmamasına rağmen, hukuki çekincelerle hareket eden Hürriyet yönetimi, bütün yorumları editör onayından geçiriyor ve bir yorumun yayınlanması şansınız varsa birkaç saati, ama ortalama olarak birkaç günü bulabiliyor. Bunun da ne kadarının "etkileşimli tasarım" ilkeleriyle uyumlu olduğu tartışılır.

5. İçerik Girişini ve Yorumları Sınırlama: Pek çok forum, CMS, vd. yazılım kullanıcı etkinliklerini adet, süre, kıdem gibi kriterlere göre sınırlayabiliyor. Mecbur kalındığında kullanılabilecek, işe yarayan bir uygulama. Fakat bu durum sürekli hale gelirse, sitenizin etkileşim gücünü, yani kullanıcı ve ziyaretçilerinizin sitenizin içeriğini zenginleştirici, paylaşıma dönük eylemlerini kısıtlayacağı için uzun süre kullanılması pek tavsiye edilmeyecek bir yöntem. Fakat, örneğin kullanıcıların belli bir yayınlanmış yorum, mesaj sayısından sonra daha özgür hareket edebilmelerini sağlayacak limitler konulabilir. Aynı zamanda kullanıcıların kod veya link eklemelerini de yapacağınız ayarlarla (elbette kullandığınız yazılım buna olanak tanıyorsa, aksi taktirde bir yazılımcı dostunuzdan yardım almak durumundasınız) engellemeniz mümkün.

6. Akismet Eklentisi: Eğer siteniz bir Wordpress tabanlı site ise Akismet eklentisi (ücretli veya ücretsiz versiyonu bulunuyor) kurmak en güçlü çözüm. Fakat Akismet Wordpress için geliştirilmiş olsa da, farklı pek çok web sitesini destekliyor. Önleyici gücü CAPTCHA ile aynı düzeyde diyebiliriz; yani mükemmele yakın.

 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...