"işgücü" mü "iş gücü" mü yazılır? Nasıl yazılır? "işkolu" mu "iş kolu" mu? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

işgücü iş gücü

işkolu iş kolu

Ülkemiz, siyasetçilerin çok övündüğü genç iş gücü sayesinde önümüzdeki yıllarda da kapitalizmin hiç güçlük çekmeden, insanların emeğini, aklını, hayallerini, rüyalarını sömürmeye devam ettiği bir ülke olmaya devam edecek. Sömürünün kusursuz olabilmesi için yasalar değiştirilecek, yasaklar artacak, özgürlükler kısıtlanacak. İş gücünü satan insanlar, kendi elleriyle yarattığı bu dünyanın öznesi olamayacaklar hiç bir zaman. 

Sendikalar, örgütlü oldukları iş kollarında yalnızca insanların emeklerinin karşılığı olan ücretlerini hakkıyla almaları için değil, aynı zamanda emeğini satarak yaşayanların nasıl bir dünyada yaşadıklarını, yalansız dolansız onlara anlatmakla yükümlü olmalıdır. Fakat her iş kolunda bir sürü sendika var. Kimisi insanların geleneksel değerlerini, hemşehrilik durumlarını, milli veya dini kimliklerini kullanarak asıl görevlerini yapmıyor, dolaylı olarak işverenlere hizmet ediyorlar.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...