"hayalgücü" mü "hayal gücü" mü (tdk) yazılır? Birleşik mi ayrı mı yazılır? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Dünyada artık hayalgücü ve belleğin yerini, aynı işlevi iyi kötü yapabilecek sahteleri almış yürümüş durumda. Çalmak, karışım yapıp yeniden biçimlendirmek ve üretmek, esinlenmek; düşlemenin ve tüm bunlara olanak tanıyan verimli derin hafıza ormanları artık olmadığı için yok.

Nesneler ve fiziki mekan, belleğin ve hayal gücünün asli üreticisidirler. Hiçbir düşünce, insanın onu dış dünyada karşılık bulacağı bir sembole, bir nesneye, bir ritüele bağlanmadan tekrarlanamaz, yeniden inşa edilemez, kalıcı olamaz.

Zaman boyutu değişimin ölçüsü ve tüm bunların karışımından meydana gelen bir özdür, ki tümünün kesişme noktasında insan bulunur. İnsan, zihni ve hem cismani, hem de ruhani gövdesiyle onlara ev sahipliği yapar. Dijital çöllerin kumları altında kaybolup, yok olup gittiği için bellek, gerçeğin kendisi artık uzamın bir parçası değil kendisi de olduğu için, hayali uzayda hayal gücüne, yani insanı insan yapan değerlerin, bilimin olduğu kadar sanatın da kendisine açacak yer yok. Maddi kültür ise, onun etrafında meydana gelmiş bütün anlamları, sözlü ve yazılı belleği de yok ederek, anlamsız ve amaçsız hale getirerek yok ediyor.

Dışta, herkese ait bir bellek oluşmuş durumda. İnsan muhakeme gücünü, zihinsel üretim dengesini sağlayan bu bileşenleri kaybettiği için kaybetmedi, ona artık bu yeni zihinsel ve fiziksel etkinlik alanında ihtiyacı kalmadı. Çünkü insandan kimse hayatta kalmasını, buluş yapmasını, zekice konuşmasını beklemiyor. Bunlar yeteri ölçüde, artık her yerde bulunabiliyor.

Fakat tek sorun, elde edilen bu değerlerin bir derinlikten, kökten yoksun, yalnızca algıları aldatan, hazları yöneten uyaranlar olduğu ve aslında büyük gösterinin (G. Debord'un söylediği anlamıyla) bir parçasına dönüştüğü için, ancak kıvamını, lezzetini yapay yollarla artırarak insanlar üzerinde etkili olabildiği için, aklı bedenin hizmetine, bedeni de bu kısa ömürlü, bir türlü doyurulamayan hazların peşinde koştuğu için kaybettiği erdemlerini, artık bu çelikten çarkı yok edecek "birlikte düşünebilme" yetisinden de yoksun olduğu için, her geçen gün birimizi daha teslim alıyor, insanı yok ediyor.

Bu av, o döngü bir gün kendi kendini yok edene kadar sürecek. Umut edelim, eğer birgün o büyük uykudan, o sonsuz kabustan uyanabilecek insan kalırsa geriye, türünün hatıralarından bir parça bulur, yeniden şaşırmış ve merakla açılmış kendi gözleriyle, gerçek bir güneşe bakabilir, o gözlerini hiç kırpmadan. Elbette, kendini yeniden yaratabilmek için.

hayalgücü  hayal gücü

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...