"başkişi" mi "baş kişi mi? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

baş kişi başkişi

Bugün derste, okuduğumuz romanların baş kişileri hakkında konuştuk. Her birimiz söz alıp kahramanlarımızın yaşadıkları dünyayı, başlarından geçenleri, birer zincirleme olay akışı halinde anlattık.

Sıra karakter tahliline, başkişilerin iç dünyaları hakkında konuşmaya gelince tuhaf bir şey oldu; daha doğrusu ilk konuşan arkadaşımın karakter çözümlemesi sırasında bir şeyi anladım: Benim romanımdaki başkişinin iç dünyası hakkında hiçbir ayrıntı yoktu romanda. Bütün olup biten her şey kahramanı çevreleyen dış dünyada, yine onun söz ve eylemlerinden etkilenen bir atmosferde gelişiyordu. Yazar, kahramanın dış görünüşü, söyledikleri ve yaptıkları dışında hiç bilgi vermiyor, onun psikolojisi hakkında çıkarımlarda bulunabileceğimiz bir küçük ipucu dahi sunmuyordu bize.

Söz sırası bana geldiğinde, önce kısaca çalışmamı sundum. Sıra başkişinin psikolojik boyutu hakkında konuşmaya gelince beni bir ateş bastı. Çünkü canımı sıkan, roman yazarının yarattığı bu karakterin eksiklikleri değil, öğretmenimin yaptığım çalışmanın bu eksikliğini benim "tembelliğime" yorma ihtimaliydi.

Ama pek de korktuğum gibi olmadı. Tam o kısma, o karakter çözümleme aşamasına geldiğimde, öğretmenim konuşmamı kesip kendisi konuşmaya başladı:

"Arkadaşınızın çalışmasını dikkatlice dinleyin. Çünkü onun başkişisinin psikolojik boyutu, yani karakter çözümlemesi için elimizde bulunması gereken ipuçları, yazar tarafından kasıtlı olarak eklenmemiştir metne. Bizim başkişiyi sürekli yinelediği söz ve davranışlarından tanımamızı ister. Çünkü açıkça sunulan düşünceye, başkişinin psikolojik katmanlarına değil, onun hareketlerine dayanan bir romandır bu; ve tüm büyük düşünceler eylemlerle gelişir ve öyküye, hem gerçek yaşamda, hem de romanda akıcılık sağlar."

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...