2015 YGS'de iptal edilen Türkçe sorusu neydi? Bu soru neden iptal edildi?

0 oy
Kategori: Bilimsel ve Sanatsal Kaynak, Metin, ve Fikirler § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

İptal edilen soru nedeniyle YGS puanları yeniden hesaplanacak mı?

2015 YGS'de, daha sonra ÖSYM’den yapılan açıklama ile bir Türkçe sorusunun kurul kararı ile iptal edildiği duyuruldu. Öğrenciler, YGS puanlarının yeniden hesaplanıp hesaplanmayacağını merak ettiler. ÖSYM ise yaptığı bir açıklama ile yeniden puan hesaplama yoluna gidilmeyeceğini bildirerek konunun gelişimini ve neden yeniden hesaplama yoluna gidilmeyeceğini aşağıdaki gibi duyurdu:

“2015-YGS Türkçe testinde bir soru Yönetim Kurulu kararıyla iptal edildi. Sınav olduktan sonra yanlış olduğu iddia edilen sorular Bilim Kurulu tarafından incelendi. Bilim Kurulu’nun incelediği ve yanlış olduğunu belirlediği Türkçe sorusu Yönetim Kurulu’na iletildi. Bilim Kurulu’nun tavsiyesi ve Yönetim Kurulu’nun kararıyla da hatalı olduğu tespit edilen soru iptal edildi. Adayların puan hesaplaması ise sorunun iptalinin ardından gerçekleştirildi. Bu nedenle puanların yeniden hesaplanması söz konusu değil[dir].”

İşte iptal edilen Türkçe sorusu:


image

Bu soru neden yanlış? Doğru çözümü nasıldır?

Türkçe testinde yer ve yazım kuralları ile ilgili olan soruda ayrı yazılması gereken (bağlaç) "ki" bitişik olarak, aynı soruda metin içinde bulunan ve bitişik yazılması gereken "başkişi" sözcüğü de ayrı yazılmıştır. Sınav sorusunda, metne dayalı olarak hangi sözcüğün yazımında bir yanlış yapıldığı, yani yazım yanlışının hangi sözcükle ilgili olduğu soruluyor. Bu durumda iki doğru yanıtı bulunan bir soru ile karşı karşıyayız. Bilim kurulunun iptal kararı verme gerekçesi de bu ikilik durumuna dayanıyor. iptal edilmesi beklenen soru, ÖSYM tarafından çok geçmeden iptal edildi.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...