"katalogu" mu "kataloğu" mu, "kataloğ" mu "katalog" mu yazılır? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

kataloğ katalog kataloğu katalogu

Elimdeki satış kataloğuna bakarken, başka bir alıcının mağazadan içeri girdini gördüm. İlgilenmiyor gibi görünerek, yalnızca duyduklarıma kulak kabarttım. Biraz para biriktirdiğini, biraz da bankadan kredi çekeceğini ve gözüne kestirmiş olduğu bir arabayı almak istediğini söylediğinde, yüreğim hop etti birden. Çünkü mağazada iki tane araba vardı ve bunlardan yalnızca bir tanesi, kırmızı olanı yani benimki yüzüne bakılabilecek cinste ve kalitedeydi.

Diğeri ise hem ikinci eldi, hem de iyiden iyiye külüstürü çıkmıştı. Kaportasının bazı bölümlerinde kabarmalar olmuş, alttan alta paslanıp çürümeye başlamıştı.

Ayağa kalkıp tedirgince gittikleri yöne bakmaya başladım. Bir yandan satın almayı iki aydır beklediğim, rengini başka mağazalarda arayıp bulduğum arabayı başkasına kaptırmak üzere olduğumu hissediyor, bir yandan elimdeki kataloğu çaresizce dizime dizime vuruyordum. Buna bir dur demem gerekiyordu. Hemen arabanın yanına gidip şoför koltuğuna oturdum, satıcının anahtarı getirmesini beklemeye başladım. Böyle yaparak arabayı kaptırmayacağıma emindim artık.

Neyse efendim, oturduğum yerde kataloğa bakmaya devam ederken, satıcı ile diğer müşteri dikiz aynasından görebildiğim kadarıyla bana doğru yaklaşıyorlardı. Fakat gülerek ve rahatlamış bir yüzle geliyorlardı. Arabanın kontağını hazır hale getirmek için yana doğru eğildiğimde katalog elimden kayıp düştü birden bire.

 

 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...