"tam sayı" "tamsayı" “tamsayılar” "tam sayılar" (TDK) nasıl yazılır? Birleşik mi ayrı mı yazılır? Doğrusu nasıldır?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Bir matematik terimi olan "tam sayı", bir bütünü meydana getiren tekler için kararlaşmış, küsürsüz/kesirsiz hale gelmiş sayı demektir. Tam sayılar bilindiği gibi doğal sayılar (0, 1, 2, 3, vd.) ve bu sayıların negatif değerlerinden (vd., -3, -2, -1) meydana gelen sayı kümeleridir

Ayrıca "0" (sıfır) da bir tam sayıdır ve en büyük ve en küçük tam sayıları bilebiliriz: En büyük tam sayı -1, en küçük tam sayı ise +1'dir.

Söylerken duraksamadan "tamsayı" biçiminde birleşikmiş gibi söylendiği halde, Türkçe yazım kurallarına göre "tam sayı" biçiminde ayrı yazılışı doğrudur.

Tam sayı sözcüğünün kullanımına verilebilecek örnekler şunlardır:

- Toplantıda, mevzuatta yazdığı gibi üye tam sayısının çoğunluğu sağlaması ile değişikliğe gidilebileceği yazılıydı, fakat hukuk tanımayan yönetim, bunu dikkate almadığı gibi başka kuralların işlemesini de engellemiş oldu.

- Elimizde iki tam sayı kümesi bulunduğunu varsayalım: Bunlardan ilki negatif, ikincisi pozitif tam sayılardan meydana geliyor olsun.

- Matematik sınavında öğretmenim, sorunun altına not düşmüş: "Bu sorunun yanıtı bir tam sayı değildir" diye.

- Sınavda uğraştım, didindim fakat bir türlü kesirli bir sayı bulamadım, sonra sordum kendi kendime, "öğretmenim bize şaka yapıyor olabilir mi?" diye. Tam bunu düşünürken gözden kaçırdığım, hesaplamak için bir kenara ayırıp sonra hesaba dahil etmediğim bir bileşeni gördüm ve bir tam sayı olan doğru yanıta ulaştığım çözümü yazdım.

+ ve - işaretleri ekleyerek tam sayıların yönünü belirtmiş oluruz.

- Bugün tam sayıları sayarken, öğrencilerimin sıfırı dahil etmediklerini gördüm, ancak vektörel olarak gösterdiğimde, daha çizimim bitmeden sınıfta birkaç öğrenciden "haa..." sesleri yükseldi.

tam sayı tamsayı tam sayılar tamsayılar

 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...