Yabancı Dil Sınavı'nda (YDS) başarının sırrı nedir? YDS'de hangi yöntemle daha iyi ve yüksek başarı elde edilir?

0 oy
Kategori: YDS Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı § yeniokul
§ yeniokul yeniden kategorilendirildi
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

YDS sınavı ancak çalışarak üstesinden gelinebilecek bir sınav. Sınava birkaç hafta kala, isterseniz tüm gününüzü verin, ortalama bir bilgiye sahip olsanız da, pek bir faydasını göremeyebilirsiniz.

Çalışma hayatı, ulaşım güçlükleri, ev ve iş yerindeki gündelik sorunlar dizimizi kırıp ders çalışmamızı baltalayacak bir sürü engel yığıyor önümüze ve bu da başarı elde etmemizi güçleştiriyor. Doğru.

Fakat başarının da, zaten doğası gereği önünde bir sürü engel, kısıtlama, zorluk olmayanı yok. Kolay elde edilen başarıların sabun köpüğü gibi, kimseye bir şey vermeden uçup gittiğini, kendi yaşamımız bize defalarca göstermiştir. Kısaca "başarı" öyle kolay yutulur lokma değil, her köşe başında, her kitabın içinde, her dakkada sonsuz, sorunsuz bir "başarı" kaynağı yok.

Yabancı Dil Sınavı için çalışma sürecini, kalıcı bir başarıya dönüştürmek, elde ettiğimiz bu kazanımın üzerine yenilerini ekleyebilmek için çalışmalıyız. Fakat tek başına plansızca çalışmak, yukarıda söylediğim gibi kısa sürede çok çalışmakla değil, zamanınız bol olduğunda da işe yaramayacak bir yoldur.

İşe çok katı kurallar koyarak, inanılmaz, uçuk ve ulaşılmaz hedeflere, kendimizi tüketerek yola çıkmanın, belki birkaç başarılı örneği vardır. Fakat bu, herkes için geçerli bir başarı reçetesi sunmayacaktır. Çünkü insanların kendilerine bahane olarak seçtikleri başarı öyküleri bir çırpıda oluveren, düzeliveren, yapılıveren sihirli çözümlerdir. Herkes böyle öyküleri anlatmayı, dinlemeyi sever.

Fakat gerçek sistemli, düzenli çalışmanın başarıyı elde etmede daha etkin sonuçlar verdiğini gösteriyor bizlere. Burada, bu konuyla ilgili eğitim bilimleri alanında, ya da ilgili diğer bilim disiplinlerinde son iki yüz yılda yapılmış dinsel, bilimsel, ahlaki, felsefi pek çok bakış da içeren irili ufaklı çalışmayı, deneyi, yayını paylaşmak mümkün. Fakat bunu, zaten açıkça var olan bir gerçeği uzun uzun tartışmanın, çalışma yöntemlerine yaratıcı, pratik birtakım buluşlarını ekleyenlerin kendi deneyimleriyle tartışmanın lüzumu yok.

Burada bulabildiğim, gördüğüm, duyduğum ve düzenli çalışmayı kolaylaştıran, verim artırıcı araç ve yöntemleri paylaşacağım.

Bunlardan ilki, planlı çalışmanın önemini bize detaylı olarak, uzun bir eğitim ve emek sürecini sonucunda profesyonel deneyimlerini katarak anlatan Ayşe Poluman ve Cüneyt Bademcioğlu'nun yönettiği bademci.com sitesindesi "YDS Çalışma Planı" sayfasını ziyaret etmenizi öneriyorum.

Kendilerinden izin almadan burada sayfanın içeriğini alıntılamak ya da paylaşmak istemem, fakat her şeyden önce işe, gerçekçi bir çalışma planı yaparak başlamak gerektiğini söylediklerini, bunu da biraz zaman ayırarak nasıl öğreneceğinizi ve uygulayabileceğinizi gösteren, oldukça güzel bir yazı olduğunu söyleyebilirim.

Konuya yeni bilgiler, araç ve yöntemler eklemeye devam edeceğim.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...