"artist" "artis" "artiz" "artisit" "artiyz" (TDK) nasıl yazılır? Doğru yazılışı nasıldır?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Özellikle (ve elbette eskiden) meslek olarak güzel sanatlardan bir dalı (tiyatrocu, ressam, müzisyen olarak) seçen kişiye verilen isimdir artist. "Sanatkar", "sanatçı" anlamlarını tam olarak karşılar. Kökeninin İngilizce actor, actress sözcükleri sanıldığına şahit olduğum bu sözcüğün doğrudan İngilizce art (sanat) sözcüğünden kaynaklandığı ve eklendiği sözcüğe sürdürücü, yürütücü, sahip, uygulayıcı anlamlarını katan "ist" eki ile "sanatçı" kavramını tam olarak karşıladığı bilinen bir doğrudur. Halk dilinde "artis", "artiz", "artiyz" olarak yanlış söyleyiş ve yazım yanlışları görülmektedir. Doğru yazımı "artist" olmalıdır.

Aynı zamanda eğlence dünyasında sahne alan kişilere de "artist" denilmektedir.

Sözcüğün yan anlamları arasında gösterişli, yapmacık, abartılı davranan, giyinen, özellikle saç modellerini göze çarpacak biçimlerden seçen kişilere de verilmektedir: "Senin artist gelmiş yine, papağan gibi rengarenk, bir tepesinde ibiği eksik horoz zannedersin..."

Aynı zamanda "ukala", "haddini bilmez" anlamlarında da kullanılmaktadır: "Bak bak artiste bak, bu yaptığı şey için doğru yer ve zaman mı?"

Lise çağlarındaki birbirine caka satan gençlerin birbirleri hakkında besledikleri (o kişinin cüretkar, saldırgan, vd. olduğu) olumsuz düşüncelere ekledikleri sıfattır: "Yine artistleşti bu çocuk, haddini bildirmek lazım."

Artist sözcüğünün cümle içinde kullanımları:

- Elbette, sen öyle sanıyorsun ama, filmlerde artistler de ölüyor. Bunun en bilinen örneği Bruce Lee'nin oğlu Brandon Lee'dir, sette öldürülmüştür. Aynı zamanda film çekimi sırasında ölen çok sayıda oyuncu mevcuttur, ama onlar artist değil, "figüran"dırlar ve başlarına gelen "acı kayıp", "sanat ve insanlık için önemli bir eksiklik" değil, "iş kazası"dırlar.

- Peki bu kadar saydın döktün anlattın, biz de dinledik -diyelim-, peki ya artistik patinaj diye bir şey var, ondan neden söz etmedin?

- Kapıyı açtım girdim içeri hışımla, masasına dayadım iki elimi ve suratına haykırdım: "Ne bakıyorsun öyle artist gibi!"

- Sabah akşam artist gibi dolanacağına ortalıkta, otur da bütünlemelere çalış. Bu sene son senen, nasıl vereceksin o kadar dersi bir kerede?

- Beyoğlu'nda Artistler Kahvesi'nde buluşacaktık, gecikmişti, yan taraftaki büfeden bir sigara almak için yerimden doğrulurken açıp girdi kapıdan


 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...