"deyil" "değil" "deil" (TDK) nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğru?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

"Değil" tek başına ancak "Değil mi?" soru cümlesinin yanıtı olarak tek başına kullanılabilen bir sözcüktür. Genel olarak bir cümlede peşpeşe gelen iki veya daha fazla sayıda özne, yüklem ve tümleci, aralarından kimilerine olumsuzluk anlamı vererek birbirlerine bağlama işlevini üstlenen sözcüktür. Söyeyişte "deil" gibi çıkan, ya da yazımı sırasında "deyil" gibi yanlış yazılan sözcüğün doğru yazımı "değil" olmaldır.

Değil sözcüğünün cümle içinde kullanımına verilebilecek örnekler:

- Değil inanlar, hakimiyeti yerüyüzündeki elçileriyle bol bol paylaşan Tanrı kavramı bile, Ortaçağ'ın o abartılmış, dünyevi her anlamı baskın bir biçimde ele geçirmiş hegemonyasından çözülerek daha "ilahi" bir yer edinmiş, asıl anlamını kazanmış, dünya işlerinin bir kısmını "dünyalılara" bırakmıştır.

- Kurtuluş Savaşı zorlu değil, kabusvari değil, açıkça söylemek gerekirse kalplerimizi yeniden ve başka türlü attıran bir özelliee sahipti.

- Bir kişinin iktidar hırsı yüzünden milyonlarca insanın birbirine düşman gibi davranması kabul edilebilir bir şey değildir.

- Bir kişiye verilebilecek en büyük ceza, ona kızmak, şiddet uygulamak değil, görmezden, duymazdan gelmek, kısaca söylemek gerekirse ona kayıtsız kalarak kendi yapıp ettikleriyle yalnız bırakmaktır.

- Çok aptal olduğundan değil, "problemlerle didişmekten geri duruyorum" diyordu; diyordu ama kimseye dinletemiyordu.

- Değil bölüm başkanı, rektör gelse de sorsa "ne oldu?" diye, anlatmam.

- Woody Allen çok komik adam vesselam. Bir yerde şöyle diyordu: "Ben ölümden sonra değil, doğumdan sonra yaşam olup olmadığını çok merak ediyorum."

- Seni tüketen şey, ona yalan söylemen değil, biliyorsun bir daha sana inanmayacak olamsıdır.

- Benzer fikirler, belki bazıları eş zamanlı olmak üzere dünyanın birkaç değil, farklı farklı yerlerinde boy gösterebilirler.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...