"suspus" "sus pus" (tdk) nasıl yazılır? Doğru yazımı nasıldır?

+2 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Sözcük birleşik bir sözcüktür ve içerdiği susmak, sessiz kalmak, hareketsiz kalmak, korkup sinmek anlamlarını bir arada bünyesinde barındırmaktadır: Hey gidi Yiğit Efe, şimdi bir kahve köşesinde suspus otururken, acaba düşünür müydü bu hallere düşeceğini?

Örneğin kitle iletişim araçları üzerinde denetim ve baskısını artıran devlet aygıtı, basının özgürce işini yapmasına engel olur ve onları suspus eder.

Suspus sözcüğünün doğru kullanımına verilebilecek örnekler:

  • Şerefli Türk medyası suspus olmuş, talimat bekleyen kapı kulları gibi, kamuoyunu aydınlatmak, bilgilendirmek ve eleştirmek görevlerini unutmuşlar.
  • Baskılardan öylesine bunaldı, öylesine sıkışmış hissetti ki kendisini köşesine çekilip bu dünyaya elveda diyeceği günü beklemeye başladı suspus...
  • Daha dün esip gürleyen, şöyle olacak, böyle bitecek diye efelenenler bugün suspus olmuş, kimliklerini gizlemenin telaşına düşmüşlerdi.
  • Sınıfta birden ses kesildi, en çenebazlar bile suspus olup başlarını önlerine eğdi, kulak kesilip koridorda kopan bağrış çağrışı dinlemeye başladılar.
  • Ne diyor Cyrano de Bergerac? "İstemem eksik olsun!" Suspus olup iktidarların köpeği olacağıma, ben de "istemem eksik olsun" deyip istediğimde kalemime istediğimde kılıcıma sarılabilmek, canım istediğinde şapkayı yan yatırabilmek için bugün istifa ediyorum. Alın, başınıza çalın "Hür Basın"ınızı!
suspus sus pus

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...