"cereyan" "ceryan" "ceyran" (tdk) nasıl yazılır? Hangi yazım biçimi doğrudur?

+1 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Tam olarak "akmak"'tan türeyen "akım" anlamına gelen ve akma halini tasvir eden cereyan sözcüğü halen kullanılmakta ve "elektrik akımı"nı tek başına karşılamaktadır. Halk dilinde yaygın kullanımı "cereyan kesildi" şeklinde ve doğru biçimde kullanılmaktadır. Bir de "cereyanlar gitti" biçiminde kullanımı da yaygındır.

Aynı zamanda eskiden "sanat akımı", "edebi akım", "siyasi akım" gibi terimleri de karşılardı ve yaygın olarak kullanılırdı: "... bu sanat cereyanının tesiri Avrupa'da başka okulları da teşvik etmiş idi..."; "Dünyayı bir anda başka bir ruh haline sokan milliyetçilik, zuhur ettiği her memlekette bir siyasi cereyana dönüşüyor, ekseriya o memleketin gençleri arasında taraftar buluyor, entelijensiyasısının fikir ikliminde derin izler bırakıyordu."

Cereyan sözcüğünün diğer kullanım örnekleri aşağıdaki gibidir:

Cereyan kesildiğinde sahanlıkta oturuyorduk, birden bire göz gözü görmez olmuştu, fakat sonra gözlerimiz karanlığa alıştı; gökyüzündeki yıldızlar ne kadar da çok ve parlaktı böyle!?

Annem terli terli su içmememi, taşa oturmamamı, ceyranda kalmamamı öğütlemişti.

Hukuk fakültesinde okurken, arkadaşlar arasında pek çok fikir cereyanını tetkik ve tenkit eder, hangisini kendimize rehber alacağımız hakkında konuşurduk.

Evet ne diyorduk; cereyanı meydana getiren fizik olayına ne isim veriyoruz arkadaşlar?


 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...