"ofsayt" "ofsayd" "ofsayıt" (tdk) nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Türk Dil Kurumu, pek çok spor terimine karşılık önermiştir. Örneğin köşe atışı, ceza vuruşu, vb. Fakat İngilizce "off side"dan dilimize ofsayt olarak geçen futbol terimi bu haliyle Türkçeleşmiştir.

Bir futbol karşılaşmasında, hücuma geçen takımın bir oyuncusunun ayağından top çıktığı anda, yani bu hareketi gerçekleştiren vuruş anında, pasını gönderdiği takım arkadaşlarının, karşı (rakip) takımın savunma hattının en gerisindeki oyuncusu ile rakip kale arasında bulunma durumuna ofsayt denir.

Kısaca ben gol atması için pas attığımda arkadaşım, rakip takımın kaleciden önceki son oyuncudan daha geride, ya da onunla aynı hizada olması demektir. Ya rakip takım oyuncusunu çalımlamalı, ya da topu yan taraftan açıp koşarak gole gitmelidir ki ofsayta düşmesin, ya da attığı gol için hakem ofsayt düdüğünü öttürmesin.

Ofsayt pek çok insan tarafından hala anlaşılamayan bir harekettir ve futbol cezası gerektirir. Rakip takım bu cezayı, sabitlenmiş bir halde bulunan topa vurarak, serbest vuruşla gerçekleştirir.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...