"alarm" "alarım" "alerm" (tdk) nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

alarm alarım alerm

Bu sözcük İngilizce yazılış ve söyleyişi ile Türkçe'ye dahil olmuş bir sözcüktür. Alarm, ehlikeli veya şühpeli bir durumdan haberdar etmek üzere kurulmuş bir düzeneğin harekete geçip, türlü yöntem ve işaretlerle insanı, ya da akıllı cihazları uyarması anlamına gelir; Türkçe karşılığı "uyaran", "uyarıcı" demektir.

- Kapı alarmı önce yanıp sönmeye, sonra da kulakları delen tiz bir ses dalgası yaymaya başlamıştı.

- Bu bir alarım işaretiydi, ne yapıp edip fırtına buraya ulaşmadan önce kıyıya çıkmayı başarmalıydık.

- Ekonomi çok ciddi bir alarm veriyor, yöneticilerimiz hala zenginlik, gösteriş, şatafat peşinde; ne diyelim, men dakka dukka!

- Alarmların da sıralası vardı yanlış hatırlamıyorsam. Milli Güvenlik dersinde ezberleyip sınav bile olmuştuk hatta, ama iki tanesini hatırlıyorum: Birincisi kırmızı alarm, tehlikenin en üst boyutta olduğuna işaret ediyordu. Diğeri ise sarı alarm, tehlikenin tamamen olmasa bile büyük ölçüde geçtiğini, ama yine de tetik olunması gerektiğini söylüyordu galiba.

- Bankadan içeri giren soyguncu, önce bütün çalışanların konumlarını yazdı kafasına. Öğle saati olduğu için herkes işini gücünü bırakmış, biraz sonra mideye indireceği yemeğin hayalini kuruyor, ya da bir araya gelmiş öğle yemeğini nerede yiyeceklerini konuşuyorlardı; kısacası hiçkimse alarm düğmesine basabilecek durumda değildi.

 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...