"içiçe" "iç içe" (tdk) nasıl yazılır? Birleşik mi ayrı mı yazılır? Doğru yazılışı nasıldır?

+1 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Boyut olarak birbirine yakın, ya da büyüklü küçüklü parçalardan meydana gelen bir grup eşya, nesnenin, birbirinin içine konularak, ya da sarılarak yerleştirilmesi halini anlatı "iç içe". Fakat üst üste değildir bu, çünkü birbirine eş ölçülerde eşyalar üst üste veya yan yana konulabilir; iç içelik durumu söylediğimiz gibi büyüklük küçüklük veya esneklik durumu gerektirir. Büyük bardaklar küçük bardaklarla iç içe konulabilir, ya da poşetler iç içe yerleştirilebilir, gazete kağıtları iç içe sarılabilir.

Birbirine geçmiş, karışmış ve benzemiş yapılar ve unsurlar için de kullanılabilmektedir. Örneğin; bir zamanlar ülke iç savaş yaşarken kim suçlu, kim devlet birbirine karışmış, çeteler ve devlet sanki iç içe geçmişti.

Bununla birlikte biri diğerinde bulunan boşluğa, deliğe girip sıkışan nesneler için de kullanılabilir: "halkalar iç içe geçmiş, çıkaramıyoruz" veya "anahtarlar ve anahtarlıklar iç içe girip karmakarışık bir durum çıkardı ortaya".

Mimari olarak birbirine açılan diğer mimari unsurları, örneğin odaları da tanımlamada kullanılır: "İç içe iki avludan geçtikten sonra Sultanın huzuruna çıktılar."

Ayrı olarak yazılır.

İç içe sözcüğünün cümle içinde kullanım örnekleri:

- Odalar iç içe idi, biraz önce birinde kovaladığımız adam aynaların da yardımıyla başka bir odada ortaya çıkıyor bizi şaşırtıyordu.

- Sarayın dehlizlerinde bulunan içiçe zindanlarda kim bilir kimler yatıp çıkmış, ya da idam gününü beklemişti.

- Torbaları yerleştirirken sana tavsiyem onları iç içe yerleştirmendir. Çünkü akacak kokacak şeyler için bir güvence ve garantili bir taşıma sağlar.

- Bir zamanlar okullarda hep birlikte bahçelerde sakınmadan, çekinmeden iç içe oturuyor, şarkılar söylüyor, oyunlar oynuyorduk kızlı erkekli; hiçkimsenin aklına da kötü bir şey gelmiyordu bu kötü niyetli yetişkinler gibi.

- Devlet bir zamanlar suç örgütleriyle iç içe idi, onlardan başka suçlar için, özellikle devlete karşı işlenen suçlar için destek alıyordu.


 

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...