"pandomim" "pantomim" (tdk) nasıl yazılır? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

+2 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

TDK (Türk Dil Kurumu) pandomim sözcüğünü kabul etmekle birlikte pantomim olarak da kullanılmaktadır. Fakat Fransızca aslı "pantomime" olduğu için "pantomim" demek zorunda değiliz, yerleşik hali olan "pandomim" hem konuşma hem de yazı dilinde daha çok tercih edilmektedir.

İcra edilen sanatın adı pandomim olmakla birlikte kimi zaman "mim sanatı" olarak da geçer literatürde.

Pandomim, sözsüz, aksesuarsız, dekorsuz bir sahnede yalnızca jest ve mimikleri kullanarak hikaye anlatma sanatıdır. İnsan yüzünün mimiklerini ortaya çıkaran hafif abartılı bir geleneksel yüz makyajı ve hareketleri daha belirgin hale getiren çoğunlukla siyah, beyaz veya siyah-beyaz giysileri vardır. Fakat belirli bir makyaj ve giysi standardı yoktur. Pandomim yapan tiyatro sanatçısına pandomimci ya da mim sanatçısı ismi verilmektedir.

Dünyaca tanınmış Marcel Marceu mim sanatının usta temsilcilerindendir.

Pandomim sözcüğünün cümle içinde kullanım örnekleri:

- Okula gelen pandomim ustasını yüzündeki ağır makyajına rağmen tanımıştım, bu benim tiyatro tutkunu maskara kuzenim Ceyhun'du!...

- Büyüyünce ne olacağımı soranlara üç yaşına kadar itfaiyeci, 3-5 yaşları arasında gemi kaptanı, 5-10 yaşlarım arasında boksör, 10-17 yaşlarım arasında pilot yanıtını verdim; üniversitede işletme okuyup üstüne siyaset bilimi yüksek lisansı, ardından iletişim bilimleri doktorası yaptıktan sonra ise mim sanatçısı olmaya karar verdim. Şimdi şehir şehir dolaşıp bulduğum her yerde, avuç içi kadar bir boşlukta bile pandomim yapıyorum. Hastaneler, maç kuyrukları, okul avluları, öğretmen odaları, meyhaneler, otobüs garları, tren koridorları, dinlenme tesisleri, vapur iskeleleri benim mekanım. Şapkamı açıp da para istemiyorum kimseden, paraya zaten ihtiyacım yok, çünkü lükslerim, zevklerim, pahalı oyuncaklarım yok. Az yemeyi, yürümeyi, başka insanlarla zaman geçirmeyi seviyorum. Tüm bunları pandomim çalışmalarım sırasında kendime verdiğim yaşam terbiyesi ile edindim.

- Sahneye çıkan pandomimci önce uzun bir merdivenle yüksek mi yüksek bir inşaatın tepesine çıktı, sonra orada yürürken dengesini kaybedip aşağıya düşmeye başladı, düşerken yaka cebinden çıkardığı mendille kendisine bir paraşüt açtı ve yere bir tüy gibi yumuşak iniş yaptı... Mükemmel bir gösteriydi, keşke sen de izleseydin.

- Eğer televizyona çıkar da yeteneğimi sergileme olanağı bulursam, bu yaz pandomim gösterisi yapmak üzere birsürü tatil köyünden teklif alabilirim.

- Pantomim de denir pandomim de, sen şimdi bunlara yorma kafanı, işini düzgün öğren, gece gündüz onunla yat kalk, isterse adı Pentagram olsun iyi bir şey yaptığında insanlar zarfa değil mazrufa bakarlar...

- Doğru söylüyorsun, ben de neredeyse yirmi dört saat ayna karşısında mim çalışıyorum, iyi bir pandomimci olmaya çalışıyorum.

pandomim pantomim (ikisi de olur, fakat ilki hem tdk önerisi olduğu, hem de en yaygın kullanım biçimi olduğu için daha akla yatkın)

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...