"slayt" mı "sılayt" mı? (tdk) Nasıl yazılır? Doğru yazılışı hangisidir?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Slayt sözcüğü İngilizce "slide" sözcüğünden dilimize geçmiştir. İngilizcesinin pek çok anlamı bulunmakla birlikte hem hareketli bir kızak üzerinde mekanik olarak yer deiştiren (ilerleyen veya dönen) film slaytını tarif eder, hem de dilimizdeki tam karşılığı "saydam" olan film slaytını ima eder. Her iki sözcük de bu anlamıyla, yani birer fotoğrafçılık terimi olarak tutulmuştur, kullanılmaktadır.

Slayt sözcüğünün diğer kullanım örnekleri:

- Okulda yapılacak olan slayt gösterisine katılmamız gerektiği bildirilerek, yarın saat 10:30'da konferans salonunda hazır bulunmamız istendi.

- Bu slaytların baskısı daha pahalıydı, çünkü negatif filme basılıp sonra oradan yeniden karta basılıyordu bildiğim kadarıyla. Fakat sonra çıkan tarama teknolojileriyle evde bile slayt tarayabilme ve dijital ortama aktarabilme olanağı gelişti.

- Yarışma jürisi hangi slaytı birinci seçeceklerine karar verememiş, eleştiri ve değerlendirmeler sabahın erken saatlerine kadar sürmüştü.

- Arşivde bulunan 100,000 sılaytı tek tek inceledim. Fakat işimizi kolaylaştıracak bir yol bulamadım, çünkü zaten arşivleme amacıyla seçildiği için içlerinden ancak birkaç yüz tanesini eleyebildim atmak için; geri kalan slaytların tamamı da inanılmaz arşiv değeri taşıyor, atamayız...

- Bu iki koli dolusu slayt okula gidecek, derslerde göstereceğim savaş fotoğrafçılığı konusunda müthiş bir kaynak her biri...

slayt sılayt

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...