"anfi" mi "amfi" mi (tdk) yazılır? Nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

0 oy
Kategori: Senaryo nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Büyük bir alana ve eğer kapalı bir mekan ise yüksek tavana sahip dersliklerin ismi "amfi"dir. Daha çok üniversitelerde bulunur ve sıraları önden geriye doğru bir ses dalgası gibi ve basamak basamak yükselerek genişleyen sıralara sahiptir. Eski Anadolu ve Yunan uygarlıklarındki Amfiteatr'dan gelmekte, mimari açıdan yapısal benzerlik taşımaktadır.

Bir diğer "amfi" ise müzik ile ilgili teknik bir terim olan "amplifikatör"den (yükselteç) gelen, yani amplifikasyon (yükseltme) yapan sözcüğün kısaltılarak söylenmesidir.

Çoğunlukla her iki anlamıyla da "anfi" olarak söylenen ve yazılan bu iki sözcüğün doğru kullanımı "amfi" olmalıdır.

Amfi sözcüğünün doğru kullanımına verilebilecek örnekler:

  • Geç kalmış, kapıyı tıklatıp amfiye dalmıştım. Başımı hiç kaldırmadan arka sıralara doğru tırmandım. Önce bir sessizlik oldu, sonra bir öksürük duyuldu...
  • Sınıf boştu, bu boş amfiyi arayıp tarayıp zor bulmuştuk konuşabilmek için. Sonra içeride başkalarının da olduğunu fark ettik.
  • Birazdan çıkıp bizim elektrikçiye uğrayacağım, şu amfilere baktırayım diyorum, konser öncesi bir arıza var mı yok mu diye.
  • Sahnede birden gitti anfiler, keşke Nedim'e uymayıp gitseydim elektrikçiye, bak şimdi ne oldu!?
  • Dersin ortasında kapı çalınmadan açıldı, içeriye geç kalmış bir yirmi öğrenci daldı, amfinin değişik yerlerine dağıldılar.
  • İşimiz zordu, satın aldığımız ucuz amfiler iş görmeyecekti, biz de çadır çadır dolaşıp diğer rakip müzik gruplarından amfi dilenecektik.

amfi anfi

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...