Roman nasıl yazılır? Nasıl roman yazarı olunur? Roman yazmak nasıl kolaylaştırılır?

+2 oy
Kategori: Roman nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Ahkam kesmek istemem, fakat yazma amacımın alçakgönüllülük ve iyi niyet içerdiğini öncelikle söylemek isterim. Şu anda kendi çalışmamda kullandığım ve etkili, pratik olduğunu düşündüğüm, adım adım ilerledikçe daha da kolaylaşan ve kolaylaştıran ve elbette benim icadım olmayan, okuduğum kitaplardan, araştırmalarımdan, denemelerimden edindiğim sıralamayı yazayım:

1. Romanın öyküsü hakkında, başlangıçta biraz da olsa fikre sahip olmak: "Romanım şunun hakkında" diyebiliyor musunuz? Gözünüzün önüne romandan kimi sahneleri, karakterleri, olayları ve yerleri getirebiliyor musunuz? Dramatik bir yapı oluşturabilmek için gerekli olan şu dört şey belli belirsiz kafanızın içinde dolanıyor mu?: Kişi, Olay, Yer ve Zaman. (Burayı biraz daha açacağım, fakat dört maddenin her birinin sonuna çoğul eki ekleyerek düşünmeye başlayın bence, fakat her birinde bir ana karakter, bir can alıcı olay, bir asıl mekan ve zamanda kimi yolculuklar (flashback, flashforward) olsa da asıl zaman nedir?

2. Not almak, düzenli bir defter tutmak. Karman çorman bile olsa içinde gezinip roman öyküsünü geliştirebileceğiniz, başucunuzda, cebinizde, çantanızda yanınızdan ayırmadığınız bir defter.

3. Öykünün teması, konusu, dönemi, türü hakkında bir fikre sahip olup, bu fikri en azından işe başlayabilmek için bir karara bağlamak. 

Not: Yazmayı burada kesiyorum. İşinize yarayacağını düşünüyorsanız, bu konunun altına düşüncelerinizi ekleyin. Göreceği ilgi üzerine ya daha detaylı olarak yazmaya ve devamını getirmeye, ya da silmeye o zaman karar vereceğim.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...