"saçma sapan" "saçmasapan" nasıl yazılır? (tdk) Doğru yazılışı nasıldır?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

2 İçerikler

§ yeniokul içerik eklendi

- İpe sapa gelmez, hiç olmayacak derecede abuk sabuk, tuhaf ve tutarsız, desteksiz, mesnetsiz iş, söz, eylem için kullanılan sıfattır "saçma sapan".

- Yapılan iş, örneğin birini hak etmediği halde bir suçla itham etmektir. Bu durumda suçlanan kişi, suçlamanın saçma sapan, asılsız ve kötü niyetli hislerle yapıldığını düşünür ve söyler.

- Ya da uyumsuzluğu, dengesizliği baştan belli olduğu halde bir çözümü dayatmak da buna örnek olarak verilebilir. Örneğin iş yerine dadanan hırsızlardan İllallah eden bir dükkan sahibi, kapı koluna elektrik (şehir cereyanı) verip arsız hırsızı korkutmak isteyip de bu isteğini aşan bir sonuçla karşılaşmışsa, sonu hastanede biten bu serüven için de "biraz saçma sapan bir durumdur" diyebiliriz.

Saçma sapan uçuşa geçen kedinin ibretlik videosu:

- Bir başka örnek, sınavda sorulan soruları anlamayan, ayrıca derslerine de çalışmamış bir öğrencinin, sırf "kağıdı boş vermeyeyim, hatta dur hoca bu kağıtları okumaz zaten ben yazı ile doldurup şişireyim de bol görünsün, aralara da soruda geçen kavramlardan, fiillerden bir ikisini döşedik mi, işlem tamam demektir" diye düşünen öğrencinin bu karşılığını veremeyeceği cevaplar ve sınav kağıdının tamamı için için şimdiden, "saçma sapan" diyebiliriz.

saçma sapan saçmasapan

§ Gsakiz içerik eklendi
Sanırım metinin sonundaki cevabı yanlış göstermişsiniz.
§ yeniokul.net yorumlandı

Sondaki yanlış yerine doğrusu eklenerek gerekli düzeltme yapıldı.

Dikkat ve özeninize teşekkür ediyor, sağlıklı, huzurlu, başarılı ve mutlu bir yeni yıl diliyoruz.

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...