"sağol" mu "sağ ol" mu "saol" mu yazılır? (tdk) Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Öncelikle dijital teknolojilerin baskın bir kültürel üretim alanına dönüşmesiyle birlikte yaygın hale gelen "saol"un doğru olmadığını söyleyerek başlayalım.


Sağ ol, bir teşekkür sözüdür ve hoş karşılanan, taktir edilen bir davranış, jeste karşılık söylenir. Bu bir iyilik, değer verme, yardım, destek, taziye, fedakarlık, hal hatır sorma, iyi dilek, övgü, ve benzeri iyi niyetli davranışlar, davranışın yöneldiği kişinin memnuniyetini "sağ ol" sözü ile ifade etmesine olanak tanır.


Aynı zamanda sağ ol bir iyi dilek içermektedir; söylenen kişinin sağ, sağlıklı ve uzun ömürlü olması dilenmektedir.

 

Sağ ol söz grubunun doğru kullanımına verilebilecek örnekler:

  • Dostlar sağ olsun, acımız büyük fakat elden ne gelir, bağrımıza taş basıp bekliyoruz iyi haberlerini...
  • Onu karşılamaya gittiğimde tuhaf bir şey oldu, uçaktan inip dışarı çıktığında sanki ben orada yokmuşum gibi davrandı. Arabaya binerken kapısını açtım, bir sağ ol bile demedi.
  • Yakında yayın evimiz kuruluşunu tamamlayıp ilk yayınlarını siz değerli dostlarımızla buluşturacaktır, bu mutlu günümüzde bizi yalnız bırakmayıp geldiğiniz için size minnettarız, sağ olun.
  • Evet, ilginç bir soru, bunun için sağ olun. Fakat ben futbolcularımın sahadaki performanslarıyla ilgiliyim daha çok, onların özel yaşamlarında ne içip nerede gezdikleri, gönül ilişkileri beni ilgilendirmez. Ha sağlıklarını ilgilendiren bir ayrıntı var söylediklerinizde, bunun için size sağolun dedim ya zaten.
  • Üniversite sınavına hazırlanırken en büyük destekçim kardeşimdi. Beni hiç üzmedi, en canı sıkılmış haliyle bile bana gülümsedi, beni daha da gergin bir havaya sokmamak için sağ olsun elinden geleni yaptı. Örneğin dolabımı hiç karıştırmadı bu süre zarfında, ya da kramponlarımı araklayıp gece gece maçlara kaçmadı...
  • Ooo... Halil, sen nerelerdesin yahu!? Okumaya gidiyorum diye çıktın kasabadan, çıkış o çıkış. Bak bak hediye de getirmiş Musa Dayısına, sağ ol, eksik olma aslan yeğenim benim.
  • Padişah herkes gidip el ayak çekildikten sonra aşçıyı ziyaret etti ve hazırladığı onca yemek için teşekkür etti: "Sağ ol aşçıbaşı, ellerin dert görmesin, şu perde pilavından yalnızca misafirler gelince değil, ara sıra bizim için de yap da, midemiz bayram etsin..."

sağol saol sağ ol

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...