"mahçup" mu "mahcup" mu yazılır? Nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğrudur?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Mahcup sözcüğü "utanma" anlamına gelen, Arapça kökenli bir sözcüktür ve yerine göre "olmak", "etmek" yüklemleri ile birlikte kullanılır: "mahcup olmak", "mahcup etmek".

Sözcüğün "mahçup" biçiminde "ç" harfi ile yazılışı söyleyişte 'c' harfinin güçlü çıkışı sırasında 'ç' olarak çıkmasından kaynaklanıyor olabilir. Sözcüğün doğru kullanımı "mahcup", "mahcubiyet" biçimindedir. Görüldüğü üzere Arapça ek alan sözcük aynı zamanda Türkçe dil kurallarına uyum göstererek sert sessiz yumuşaması (p>b) özelliği (mahçup+iyet>mahcubiyet) göstermektedir. 

TDK "utanma" sözcüğünü karşılık olarak verse de ikisinin karşıladığı anlamlar farklı olabilmektedir, yerine göre ikisi de kullanılabilir. Bu, dilimizin büyük bir şansı, zenginliğidir.

"Mahcup" sözcüğünün doğru kullanımına verilebilecek diğer örnekler:

  • Vapura biletsiz binen yolcuyu yakalayıp herkesin ortasında bağıra bağıra teşhir edince, o zavallı yerine ben mahcup olmuştum.
  • Bunda mahcubiyet hissetmenize gerektirecek bir şey yok, sonuçta ekmeğini kazanırken insan ne türlü zorluklarla karşılaşıyor hepimiz biliyoruz bunu.
  • Söylediklerinin arkasında durur genellikle, fakat o gün yaşadığı mahcupluk, ona bir ömür boyunca söz verirken bir kez daha düşünmesini gerektirecek kadar etkileyiciydi.
  • Ben de evde limonata ve kek var zannediyorum. Meğer bizim afacanlar hepsini indirmişler mideye, hem de iki maç arasında. Arkadaşlarıma nasıl mahcup oldum bilemezsin.
  • Öyle bir mahcubiyete hiç gerek yokmuş komşu, ben de hafta sonu gün yaptım, bir sürü pasta börek, dolma çörek dolmuş taşıyor ev, keşke söyleseydin de getirseydim, kapı komşusuyuz a-a-a-aaaa!...
Aşağıdaki çekmece karıştırırken yakalanıp mahcup olan kedi videosunu mutlaka izlemelisiniz!

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...