"masus" mu "mahsus" mu? (tdk) Nasıl yazılır? Hangisi doğru yazılışıdır?

0 oy
Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

1 içerik

§ yeniokul içerik eklendi

Dilimizde karşılığı "ayrı", "özel", "ayrılmış", "ayrık", "özgü" olan mahsus sözcüğü yine aynı anlamları karşılayan Arapça kökenli bir sözcüktür. Gündelik dilde yaygın olarak kullanılan sözcük, çoğunlukla Arap dilindeki gibi bastırılmadan söylenmediği için "masus" biçiminde söylenmekte ve yazılmaktadır. Doğrusu "mahsus"tur.

Sözcüğün doğru kullanımına verilebilecek diğer örnekler:

Dayısına yazdığı mektubu, "Sarıkız'a mahsus selam ederim" diye bitirmişti, çünkü özlemişti onunla kır bayır gezip dolaşmayı.

- Beyefendi bu bölüm hanımlara mahsustur, lütfen branda ile ayrılmış diğer kısma geçer misiniz?

- Ne demek ona mahsus buna tahsis? Neresi burası, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bir belediye plajı mı, yoksa Suudi Arabistan da bir çöl mü? Benden rahatsız olan gelmesin kardeşim!? Suç mu kendi ülkemde bir deniz kenarında güneşlenmek, denize girmek?

- Evet suç beyefendi.

- Ne suçuymuş o? Kadınlarla erkeklerin bir arada aynı kamusal alanı paylaşması ne zaman suç oldu?

- Hayır beyefendi tam olarak yanlış anladınız. Bu bölüm hanımlara mahsus, çünkü özellikle şehir dışından gelen genç erkek grupları, yalnız veya çocuğu ile gelen hanımları rahatsız ediyor, hatta zaman zaman taciz ediyor. Biz buraya gelen tüm vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini sağlamakla yükümlüyüz. Belediye bir karar aldı ve bu karara uymadığınızda suç işlemiş sayılıyorsunuz siz de.

- Tamam, bakın birazdan eşim ve kızım da gelecek. Sanıyorum o zaman burada kalabiliriz. Çünkü beni göndermeye çalıştığınız kısım kayalık ve yosunlarla dolu. Ama bırakın kadınları "korumayı" onları zayıf, korunmasız insanlar olarak görmeyin, kendileri kendilerini korurlar.

- Kadın olup burada yaşananlara şahit olsaydınız aynı şeyleri söylemezdiniz bence.

- Yoo... Söylerdim. Terbiyesizlik yapan sözde "delikanlı" ve "erkek"lerin haddini öyle bir bildirirdim ki, onlara destek olan kişilerin, görevlilerin ve yasaların da ağzının payını bir verirdim ki... Görürdün o zaman kim korunmaya muhtaç. Siz koruma altına aldıkça, kadınlar daha da saldırıya maruz hale geliyorlar. Bırakın kadınlar kendi güçlerinin farkına varsınlar!?

mahsus masus

İlgili başlıklar

Yandex.Metrica

...